Hlavní navigace

Komplexní dlouhodobou archivaci dokumentu za jedinou korunu nabízí Software602

17. 10. 2012

Sdílet

Princip placení je postaven na bázi jednotné ceny za údržbu celého životního cyklu jednoho dokumentu (jde o 1Kč/dokument), a to bez ohledu na délku jeho údržby. To podle představitelů Software602  usnadní firmám přesně stanovit celkové náklady na dlouhodobou archivaci.

V této ceně je zahrnuto provádění všech úkonů potřebných k tomu, aby dokument zůstal nezpochybnitelným po celou dobu, po kterou má být podle zákona uchováván.

Má-li mít vlastník elektronického dokumentu jistotu, že dokument bude po celý jeho životní cyklus akceptován úřady stejně jako listina opatřená podpisem a razítkem, musí být splněny následující požadavky:

Dlouhodobá čitelnost (LTA – Long term archiving) zajišťující, že dokument bude možné beze ztráty informace zobrazit na budoucích zařízeních a v budoucích verzích software. Dlouhodobá čitelnost je garantována normami ISO 19005-1:2005 a ISO 19005-2:2011.

Dlouhodobá ověřitelnost (LTV – Long term validation) zajišťující, že bude možné prokázat, kdo k dokumentu připojil svůj podpis (věrohodnost původu) a že v něm nebyly provedeny změny. To je pokryto normami ETSI (v tomto případě PAdES LTV), které zákon o elektronickém podpisu určil za tzv. referenční normy.

V rámci řešení Software602 dokumenty zůstávají uloženy v informačním systému nebo úložišti zákazníka. Nástroje Software602 pokrývají kontrolu dokumentu, jeho registraci, opatřování archivačními metadaty a pravidelné připojování kvalifikovaných časových razítek podle specifikací PAdES LTV.

Tyto služby mohou využívat jak zákazníci Software602, tak dodavatelé informačních systémů, kteří chtějí rychle rozšířit funkce o zajištění dlouhodobé ověřitelnosti dokumentu.

Dlouhodobé čitelnosti lze dosáhnout převodem do formátu PDF/A, kterou nástroje Software602 rovněž pokrývají.

Software602 zároveň zprovoznila nástroj, který umožňuje otestovat, zda je dokument vhodný pro dlouhodobou archivaci, respektive zda odpovídá požadavkům zákonů a norem. Tento nástroj je k dispozici na www.602.cz/soulad . Uživatel vloží testovaný dokument do chytrého formuláře v internetovém prohlížeči a obratem obdrží jeho posouzení.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?