Hlavní navigace

Lékařská vyšetření na dálku slibuje nový projekt firmy Cisco

31. 7. 2009

Sdílet

Technologie HealthPresence, kterou představila firma Cisco, kombinuje možnosti videokonferenčního systému TelePresence propojeného s lékařskými přístroji. Umožňuje zprostředkovat přímý kontakt lékaře a pacienta, přičemž vyžaduje pouze asistenci vyškoleného pracovníka.
Ten se při vyšetření řídí instrukcemi lékaře, který může být vzdálen i stovky kilometrů. Lékař pak pomocí lékařského vybavení, jako je například stetoskop, tonometr, pulsní oxymetr a další určí diagnózu pacienta. Přenos dat probíhá po vysoce zabezpečené lince a pacientovi je zaručena stejně důvěrná atmosféra jako při návštěvě lékařské ordinace.
Hlavním přínosem lékařských vyšetření na dálku je možnost poskytovat zdravotní péči v odlehlých venkovských oblastech, kde nejsou dostatečně zajištěny základní lékařské prohlídky.
Postoje pacientů k poskytování lékařské péče na dálku zkoumal pilotní projekt HealthPresence, který proběhl ve skotském Aberdeenu a kalifornském San Jose: více než 95 procent pacientů uvedlo, že jim tato forma kontaktu s lékařem vyhovuje a více než 90 procent by ji doporučilo svým známým.
„Vývojem nových technologií určených pro lékařskou péči na dálku otevíráme další možnosti pro komunikaci mezi pacienty, lékaři a ostatním zdravotnickým personálem. Osobní návštěva lékaře již v budoucnu nebude jedinou možností léčby, stejný standard nabídne i léčba na dálku," řekl Kaveh Safavi, viceprezident Cisco Internet Business Solutions Group pro oblast zdravotnictví.
Shashi Kiran, pacient ze San Jose, byl překvapen, že se návštěva téměř nelišila od běžné prohlídky u lékaře. „Čekal jsem velký rozdíl v přístupu a v určování diagnózy oproti návštěvě u rodinného lékaře, ale byl jsem překvapen, když jsem zjistil, že až tak velký rozdíl ve vyšetření nebyl. Naopak bylo určení diagnózy mnohem rychlejší a kvalita poskytnuté péče byla mnohem vyšší než jsem očekával. Jediným rozdílem bylo, že prohlídka proběhla na pracovišti, a tím pádem mi ušetřila čas, který bych jinak strávil cestou k lékaři a zpět," konstatuje Shashi Kiran.

Našli jste v článku chybu?