Hlavní navigace

LTE v Česku poprvé vstupuje do komerčního provozu

19. 6. 2012

Sdílet

Telefónica nabízí jako první čeký operátor služby sítě LTE (Long Term Evolution), a to v ceně začínající na 333 Kč měsíčně za 4Mb spoj a 2 GB FUP, nejvyšší varianta s cenou 800 Kč/měsíc dovoluje data přenášet až 60 Mb/s až do celkové kapacity 40 GB.

"Zákazníkům nabídneme reálnou uživatelskou rychlost stahování dat až 60  Mb/s a odesílání dat až 25 Mb/s, to vše s odezvou sítě kolem 20 ms. Nejde o žádné laboratorní podmínky, ale reálné rychlosti, které jsme v této oblasti naměřili,"říká Martin Škop, ředitel pro technologie a plánování sítí společnosti Telefónica Czech Republic.

Síť O2 LTE pokrývá obec Jesenice (okres Praha Západ) a okolí, kde žije téměř deset tisíc obyvatel. Dále je signál LTE ve zhruba polovině obchodního centra Chodov v Praze, kde je největší prodejna O2 Experience Centre.

Telefónica využila pro spuštění LTE tzv. síťovou neutralitu a provozuje LTE síť na frekvenci 1800 MHz, šířka pásma je 2 x 10 MHz. Dodavatelem LTE technologie je společnost Huawei.

Od 19. června 2012 si mohou první zájemci pořídit jedno ze dvou zařízení podporujících LTE spolu se SIM kartou. Zapůjčení modemů stojí jednu korunu při vratné záloze tisíc korun.

"V roce 1991 jsme v ČR představili mobilní komunikaci, v roce 1996 jsme přinesli digitální systém druhé generace - GSM, v roce 2004 jsme zahájili provoz datové sítě CDMA řadící se do třetí generace a o rok později jsme opět jako první operátor v ČR zahájili provoz UMTS. Nyní přicházíme se systémem LTE - mobilní komunikací čtvrté generace. O2 je lídrem českého trhu mobilní komunikace už 21. rokem a hodláme jím zůstat," uvedl při zahájení komerčního provozu LTE Jiří Dvorjančanský, marketingový ředitel společnosti Telefónica.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?