Hlavní navigace

Mac OS X 10.6 Snow Leopard v prodeji v ČR od příštího týdne

Sdílet

Martin Noska 26. 8. 2009

Ta by měla stát 640 Kč a navíc zákazníci, kteří si zakoupili od 8. června počítač Mac, který obsahoval starší verzi Mac OS, budou mít možnost přejít na "sněžného leoparda" za 7,99 euro (zhruba 200 Kč). Tato nabídka bude platit až pro počítače zakoupené do 26. prosince letošního roku. Ještě v červnu Apple uváděl, že nový OS by měl stát zhruba 800 Kč. V USA se drží aktualizační sady na Snow Leopard na prvních příčkách elektronického obchodu Amazon.com, kde předprodejová verze pro jeden počítač stále 29 dolarů a pro pět počítačů byla zvýhodněna na 24 dolarů. Podle některých hlasů by si ze strategie Applu měl vzít poučení např. Microsoft v souvislosti s prodejem nových Windows 7 - více viz článek Komentář: Cenová politika Microsoftu by se měla změnit.

Při vytváření nového operačního systému inženýři a vývojáři společnosti Apple podle svých slov vyladili 90 procent z více než 1 000 jednotlivých částí systému. Uživatelé si údajně všimnou rychleji reagujícího prostředí Finder, poštovní klient Mail načítá zprávy až o 85 % rychleji a vyhledává o 90 % rychleji, úvodní inicializace Time Machine je o polovinu kratší, Dock integruje funkce Exposé, 64bitová verze webového prohlížeče Safari zrychluje Nitro engine JavaScriptu o 50 % a je odolná vůči selháním způsobeným zásuvnými moduly. Snow Leopard také integruje nový QuickTime X, multimediální přehrávač s novým designem, který nyní podporuje jednoduché prohlížení, nahrávání, střihání a sdílení videí na YouTube, MobileMe a iTunes. Snow Leopard je také díky optimalizacím méně náročný na prostor na pevném disku a zabírá o 6 GB méně než předchozí verze.

Poprvé v historii jsou systémové aplikace plně 64bitové a to včetně klienta Mail, Finderu, iCal, iChat a Safari; díky podpoře 64bitových procesorů přináší nejen větší výkon, ale dokáží využít velké paměti RAM. Grand Central Dispatch (GCD) přináší zcela nový způsob využívání vícejádrových procesorů. GCD je integrováno v systému tak, že nabízí lepší způsob využití této technologie v aplikacích a zlepšení odezvy systému. OpenCL, standard postavený na jazyku C, umožňuje vývojářům zapojit výkon grafické karty do úloh, které původně náležely jen procesoru.

Našli jste v článku chybu?