Hlavní navigace

Mac OS X 10.7 Lion bude oficiálně v češtině

3. 5. 2011

Sdílet

Pro české uživatele je asi hlavní novinkou v Developer Preview 2 přítomnost oficiální češtiny přímo od Applu. Do předchozích verzí bylo potřeba češtinu dohrávat samostatně. Došlo také k úpravě vzhledu v nastavování preferencí a vylepšena byla i práce s externími displeji. S vydáním finální verze Mac OS X 10.7 se počítá letos v létě.

Již dříve pak Apple zveřejnil seznam hlavních novinek, které má Mac OS X 10.7 obsahovat:

Mission Control je zcela nová funkce, která sjednocuje Exposé, Dashboard, Spaces a celoobrazovkové aplikace a poskytuje pohled z ptačí perspektivy na všechny aplikace a okna spuštěná v počítači Mac. Jednoduchým švihnutím se na pracovní ploše zobrazí otevřená okna seskupená podle aplikace, miniatury aplikací běžících v režimu celé obrazovky i Dashboard. Kliknutím okamžitě přejdete, kam potřebujete.

Launchpad umožňuje vyhledat a spustit jakoukoli aplikaci daleko snáz než dříve. Launchpad jediným kliknutím zobrazí všechny aplikace v počítači Mac v efektním rozvržení přes celou obrazovku, kde můžete aplikace spouštět, měnit jejich pořadí a organizovat je do složek. Aplikace také můžete uspořádat na několik stránek a švihnutím mezi nimi přecházet.

Nový Mac OS X Lion přináší do počítačů od Applu také zkušenost celé obrazovky, kterou znají uživatelé tabletu iPad. Jedním kliknutím vyplní okno aplikace celou obrazovku a naplno tak využije displej počítače Mac. Mezi jednotlivými celoobrazovkovými okny lze přecházet švihnutím a stejným postupem se vrátit i na plochu a Dashboard.

Nová gesta technologie Multi-Touch a plynulé animace mají umožnit lepší interakci s počítačem Mac. Mezi nová gesta patří ovládání velikosti zobrazení webové stránky nebo obrázku roztahováním a svíráním prstů, otáčení stránek nebo přecházení mezi celoobrazovkovými aplikacemi švihnutím doleva a doprava a zobrazení panelu Mission Control švihnutím nahoru.

Lion také obsahuje podporu Mac App Store, kde lze najít nové aplikace a jedním krokem si je na svůj účet iTunes koupit, stáhnout a nainstalovat. Aplikace zakoupené v obchodě Mac App Store se instalují přímo na panel Launchpad.

Mezi další funkce systému Mac OS X 10.7 Lion patří:
- nová verze aplikace Mail se širokoúhlým rozvržením inspirovaným přístrojem iPad; funkcí Conversations, která automaticky seskupuje související zprávy do jedné přehledné časové osy; výkonnějším vyhledáváním a podporou serveru Microsoft Exchange 2010;
-AirDrop, řešení bezdrátového kopírování souborů mezi počítači Mac bez jakéhokoli nastavování;
-Versions, která automaticky ukládá po sobě jdoucí verze rozpracovaného dokumentu a nabízí možnost snadno předchozí verze procházet, upravovat i se k nim vracet; -Resume, která obnoví přesně  stav aplikací, v jakém jste je zanechali před restartováním počítače Mac nebo opětovným spuštěním aplikace; -Auto Save, která při práci automaticky ukládá dokumenty; -zcela nový FileVault, který poskytuje šifrování celých místních i externích disků a možnost okamžitě nevratně smazat data z počítače Mac; -Mac OS X Lion Server, který umožňuje zprovoznit server snáz než kdy v minulosti a přidává podporu správy počítačů se systémem Mac OS X Lion a přístrojů iPhone, iPad a iPod touch.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?