Hlavní navigace

Malware Danger ovládl Česko, stojí za polovinou veškeré nákazy

5. 10. 2016

Sdílet

Téměř polovinu všech detekcí škodlivých kódů v České republice, jež v září zaznamenal Eset, tvořil malware Danger. Podíl nebezpečného kódu, který se šíří prostřednictvím příloh e-mailových zpráv, oproti srpnu vzrostl na víc než 47 procent.

Na předních místech v přehledu virových hrozeb se tento downloader drží již několik měsíců a počet napadení tímto kódem neustále roste.

„JS/Danger.ScriptAttachment je klasický downloader, který do napadeného zařízení stahuje další škodlivé kódy, velmi často ransomware, jež zařízení zašifrují a poté po obětech požadují výkupné,“ konstatuje Miroslav Dvořák, technický ředitel Esetu.

Obdobně se chová i Nemucod, druhý nejčastěji šířený malware v Česku. Analytici v září zaznamenali významný nárůst výskytu tohoto škodlivého kódu. Oproti srpnu se zvýšil jeho podíl na detekovaných hrozbách čtyřnásobně – ze srpnových 5,4 procenta na zářijových více než 20 procent.

Podíl malwaru Nemucod na škodlivých kampaních v Česku se dosud pohyboval okolo pěti procent, jeho nárůst na zářijových 21,32 procenta kopíruje celosvětový trend. „Malware Nemucod byl během letošního roku použit při několika kampaních a koncem března dosáhl 24procentního podílu v celosvětové detekci škodlivých kódů,“ dodává Dvořák.

Trojici nejčetnějších kybernetických hrozeb v září pak uzavírá Java/Adwind, který funguje rovněž jako backdoor a útočníci jej používají pro napadání bankovních účtů. Oproti srpnu, kdy v Česku představoval rovněž třetí největší potenciální riziko, jeho podíl vzrostl téměř o půl procentního bodu na 4,25 procenta.

 

 

Top 10 hrozeb v České republice, září 2016:

  1. JS/Danger.ScriptAttachment (47,28 %)
  2. JS/TrojanDownloader.Nemucod (21,32 %)
  3. Java/Adwind (4,25 %)
  4. VBA/TrojanDownloader.Agent.BRV (2,06 %)
  5. VBA/TrojanDownloader.Agent.BSV (1,46 %)
  6. JS/ProxyChanger (1,3 %)
  7. SWF/Exploit.ExKit (1,15 %)
  8. JS/Kryptik.RE (1,06 %)
  9. VBA/TrojanDownloader.Agent.BTR (0,79 %)
  10. MSIL/Kryptik.GZH (0,71 %)

Zdroj: Eset, říjen 2016

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?