Hlavní navigace

Martinské slavnosti klavíru potřetí. Letos se záštitou Velvyslanectví USA

20. 9. 2013

Sdílet

Od 8.10. do 17.11.2013 bude v sále Martinů na Malostranském náměstí v Praze probíhat již třetí ročník festivalu Martinské slavnosti klavíru. Festival nabídne především unikátní možnost vyslechnout všechny čtyři koncerty pro klavír a orchestr Sergeje Rachmaninova v málo známých verzích pro dva klavíry v podání vynikajících mladých interpretů. Na festivalu vystoupí např. A. Skoumal či I. Kahánek, laureáti mezinárodní soutěže Pražského jara, ze zahraničních pianistů pak L. Fanzowitz (Slovensko) a S. Elbaz (Francie).

Festival bude též oslavou americké hudby: zazní na něm mj. skladby George Gershwina, Aarona Coplanda a Leopolda Godowského (dodejme, že Sergej Rachmaninov se stal na sklonku svého života občanem USA). Festival tak připomene, jakým způsobem se Spojené státy americké ve dvacátém století zasloužily o zachování evropského kulturního bohatství. Záštitu nad festivalem převzal kromě Velvyslanectví USA také prof. Cyril Höschl.

Festival je úzce spjat s iniciativou Stop grantokracii, jejímiž autory jsou Martin Víta a Miloň Čepelka (Divadlo Járy Cimrmana). Iniciativa si klade za cíl upozorňovat na rizika masivního využívání či zneužívání grantových podpor nejen v oblasti kultury a propagovat drobné mecenášství. Martinské slavnosti klavíru jsou důkazem, že špičkově obsazený festival nemusí být financován z veřejných zdrojů, ani nemusí být podbízivě komerční, ale může fungovat pouze na základě drobných sponzorských darů.

Iniciativu a myšlenku festivalu podpořili mj. starosta Semil a poslanec Jan Farský či předseda SSO Petr Mach. Partnerem akce je Nadační fond proti korupci, mediálním partnerem IDG Czech Republic.

Více na www.martinskeslavnosti.cz.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality