Hlavní navigace

Medaile pro tokijskou olympiádu budou z elektroodpadu

3. 2. 2017

Sdílet

Léta plánování přinesla jednu zajímavou novátorskou myšlenku. Organizační komise totiž oznámila, že namísto surových materiálů používaných pro výrobu zlatých, stříbrných a bronzových medailí pro nejlepší sportovce budou tentokrát potřebné materiály získávat ze staré elektroniky.

Je obecně známé, že zastaralá elektronika – mobilní telefony, počítače či kuchyňské spotřebiče – může obsahovat velmi malé množství vzácných kovů. Od dubna mohou občané Japonska odnášet nepotřebná elektronická zařízení do jedné z více než 2 400 sběrných stanic operátora NTT Docomo i na další místa.

Cílem je posbírat osm tun kovu – asi 40 kg zlata, 4 290 kg stříbra a 2 944 kg bronzu – a pročistit je na asi dvě tuny, množství, které komise potřebuje na výrobu 5 000 medailí pro olympiádu 2020.

Zajímavé přitom je, že zlaté olympijské medaile nejsou vyráběny ze skutečného zlata už od roku 1912.

Hlavní myšlenkou celého projektu je udržitelnost. Olympijský gymnasta Kohei Učimura, trojnásobný olympijský zlatý medailista, řekl, že olympijské a paralympijské medaile pro rok 2020 budou vyrobeny z pochopení lidí pro šetření zdroji.

To ovšem úplně nesedí s údajnou snahou země spustit na úvodním ceremoniálu lidmi vytvořený meteorický roj.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality