Hlavní navigace

Microsoft musí v USA přestat prodávat Word kvůli XML

14. 8. 2009

Sdílet

Problém se konkrétně týká patentu spojeným s technologií XML, neboť jeho držitelem je údajně společnost i4i. Ta Microsoft žalovala ohledně porušování jejích práv v této oblasti, neboť právě kancelářský produkt Word, který je nejčastěji distribuován v rámci sady Office, od verze 2003 a samozřejmě také v aktuální verzích 2007 (pro Windows) a 2008 (pro Mac OS) umožňuje uživatelům vytvářet dokumenty ve formátu XML.

Zástupci společnosti i4i jsou také přesvědčeni, že Microsoft porušuje jejich další technologie, které se využívají v OS Windows i v rámci .Net Framework. Zde však již není poškozování práv tak jednoznačné.

Společnosti i4i začala tento spor ohledně formátu XML v roce 2007 a dosud již na Microsoftu vysoudila částku 200 miliónů dolarů. Rozsudek je poměrně přelomový a není zatím jisté, jak na něj Microsoft bude přesně reagovat. Spekuluje se jak o možnosti licencování patentu od společnosti i4i, tak třeba o možném zrušení možnosti ukládání dokumentů ve formátu XML ve Wordu. Plánuje se i odvolání proti verdiktu. Nyní má tedy Microsoft 60 dní, aby situaci vyřešil, neboť není pravděpodobné, že by byl ochotný prodej tohoto svého produktu na území celých USA zastavit.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?