Hlavní navigace

Moonlight: platforma Silverlight od Microsoftu dostupná i na Linuxu

9. 3. 2009

Sdílet


Moonlight slouží jako platforma, kterou uživatelé Linuxu potřebují pro přehrávání obsahu ve formátech Silverlight a Windows Media. V kombinaci s projektem open source přehrávače médií Banshee je Moonlight součástí uceleného multimediálního řešení pro Linux.
Vydaný software je k dispozici pro všechny hlavní distribuce Linuxu jako openSUSE, SUSE Linux Enterprise, Fedora, Red Hat a Ubuntu. Prostřednictvím sady mediálních kodeků Microsoft Media Pack, které každému uživateli technologie Moonlight přinášejí optimalizované a licencované dekodéry, jsou podporovány soubory Windows Media Video (.wmv), Windows Media Audio (.wma) a MP3. Navíc umožňuje vývojářům psát funkčně bohaté internetové aplikace pro použití napříč platformami.
„Microsoft Silverlight představuje nejkomplexnější a nejvýkonnější řešení pro tvorbu a provoz bohatých internetových aplikací a mediálních zážitků, používají jej tisíce vývojářů po celém světě," řekl Scott Guthrie, viceprezident.NET Developer Division ve společnosti Microsoft. „Spolupracujeme s týmem projektu Moonlight a společností Novell na zajištění interoperability mezi platformami Windows a Linux a na zpřístupnění kvalitních zážitků z interaktivního webu a videa pro linuxovou komunitu."
Vydání technologie Moonlight 1.0 je součástí technické spolupráce, kterou společnosti Novell s Microsoftem oznámily v září 2007. Microsoft umožnil Novellu přístup ke svým testovacím sadám pro Silverlight a uživatelům Linuxu poskytl bezplatný přístup k sadě Media Pack for Linux, která zahrnuje licencované mediální kodeky pro video a audio.

Našli jste v článku chybu?