Hlavní navigace

Na Apple míří žaloba francouzských environmentalistů

29. 12. 2017

Sdílet

Počátkem prosince vyšlo najevo, že Apple záměrně zpomaluje starší iPhony. Gigant z Cupertina se to snažil vysvětlit tím, že je to pro dobro uživatelů a že je to vlastně „funkce“, která prodlužuje životnost baterie stárnoucích telefonů.

Toto vysvětlení ovšem bouři neutišilo. Proti společnosti už tedy byly podány žaloby v Kalifornii, New Yorku a Izraeli. V těch se uvádí, že kromě záměrného zpomalování baterií Apple o tomto zpomalování neinformoval uživatele, kteří si tak často koupili nový telefon namísto mnohem levnější výměny baterie.

Společnost teď čelí žalobě i ve Francii, kterou s využitím tamních zákonů podala organizace Halte à l’Obsolescence Programmée (HOP). Francie je tak třetí zemí, kde se bude Cupertino za plánované zastarávání zodpovídat, ovšem na rozdíl od USA a Izraele je jeho postup ve Francii považován za zločin.

Environmentální organizace, jejíž jméno lze přeložit jako „zastavte plánované zastarávání“, tvrdí, že Apple porušil francouzské zákony zakazující společnostem záměrně zkracovat životní cyklus produktu za účelem zvýšení míry nahrazování [produktem novým]. Česky se tomu říká kazítko… nebo ještě jinak.

Tyto zákony byly přijaty v roce 2015 s maximální sazbou dvou let ve vězení pro zodpovědnou osobu (sic!), pokutou 300 tisíc eur a pěti procenty zisků společnosti za daný rok.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?