Hlavní navigace

Nástroj Symantecu odhadne vaši atraktivitu pro kyberzločince

Sdílet

Pavel Louda 29. 1. 2010

Kalkulátor Norton Online Living Calculator, pomocí kterého můžete rychle zjistit hodnotu svých on-line aktiv, jejich cenu pro kyberzloděje a osobní bezpečnostní riziko, zprovoznila společnost Symantec. Po zodpovězení několika otázek o činnostech, které provádíte online, se zobrazí odkaz na tipy a zdroje a tři výsledky:

• Odhad vašeho rizika: Vysoké, střední, mírné a nízké.

• Vaše cena: Hodnota, kterou přisoudíte svým on -line aktivům (např. kreditním kartám, bankovním účtům, e-mailovému účtu).

• Vaše cena online na černém trhu: Cena, za kterou by mohl počítačový zloděj koupit vaše osobní údaje v podzemní ekonomice.

Cílem kalkulátoru je pomoci lidem přehodnotit jejich akce (nebo nečinnost) týkající se informací, které poskytují nebo ke kterým přistupují online. Vytváření povědomí o problému je prvním krokem k prevenci počítačoví kriminality.

Počítačoví zloději jsou imunní vůči současnému poklesu ekonomiky. V podzemní ekonomice působí obrovská síť zlodějů online, kteří se snaží o krádež vašich osobních údajů. Podle 14. každoroční zprávy Symantec Internet Security Threat Report se útočníci stále více zaměřují na spotřebitele, a to tak, že infikují důvěryhodné webové servery s velkým objemem provozu.

Můžete navštívit legitimní webový server a přesto může dojít k infikování vašeho počítače. Mechanismem je automatické stahování z webu využívající zranitelné místo daného serveru. 90 % všech hrozeb se snaží získat důvěrné informace, jako jsou čísla kreditních karet a pověření k bankovním účtům, které lze rychle proměnit na hotovost prodejem za nepatrnou cenu. Například v roce 2008 se kreditní karty prodávaly za 0,06 až 30 USD za kartu; cena prodávaných pověření k bankovním účtům se pohybovala v rozsahu od 10 do 1 000 USD.

V nedávném on-line průzkumu Symantecu uvedla neprostá většina (99 %) dotazovaných dospělých respondentů z celého světa, že přijali opatření k ochraně svých informací. Zpráva ale současně ukazuje, že počítače těchto lidí byly napadené a měly nainstalovaný nedostatečný bezpečnostní software, takže byly hlavním cílem počítačových zlodějů. Lidé nejsou tak chráněni, jak si myslí.

Našli jste v článku chybu?