Hlavní navigace

Nejvýkonnější superpočítač pohání šestijádrové procesory Opteron

16. 11. 2009

Sdílet

Nejvýkonnější superpočítač na světě pohání šestijádrový procesor AMD Opteron


Podle pololetního seznamu nejvýkonnějších počítačových systémů vydaného organizací TOP500 je systém s krycím označením „Jaguar“, založený na šestijádrovém procesoru AMD Opteron, nejvýkonnějším superpočítačem na světě. Systém Cray XT5 byl nedávno v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) upgradován ze čtyř- na šestijádrové procesory AMD Opteron a dosáhl hypotetického nejvyššího výkonu 2,3 petaflops/s a výkonu 1,75 petaflops/s v benchmarku Linpack.

AMD si udržuje silnou pozici v oblasti superpočítačů - 4 z 5 nejlepších systémů současnosti jsou založeny na technologiích od AMD. Za zmínku stojí například také  systém č. 5 „Tianhe-1“ v Číně, jakožto jeden z prvních systému s implementací systémové architektury, založené na technologii ATI Stream, který dosáhl výkonu 563,1 teraflops/s při 5 120 grafických procesorů ATI založených na architektuře RV770 nebo bývalý systém č. 1 „Roadrunner“ založený na duální architektuře CPU obsahující procesor AMD Opteron.

V prvním kvartálu 2010 AMD plánuje přinést na trh první 8- a 12- jádrové procesory x86 na světě - procesor řady AMD Opteron 6100 (krycí označení „Magny-Cours“), který je navržen tak, aby přinesl až stoprocentní zvýšení operační hustoty a schopnosti multi-threadingu ve srovnání s jeho šestijádrovým předchůdcem, díky 4 kanálům paměti DDR-3 a nové správě spotřeby energie a možnostem virtualizace.

Kromě toho AMD plánuje v roce 2011 ve stejné infrastruktuře další postup díky kompletně nové architektuře „Bulldozer“, obsahující jádro s podporou modulování, který by měl zvýšit souběžnost, simultánní příkazy a multi-threadingovou kapacitu až 16 dedikovaných jader a obecně vylepšit výkon HPC systémů.  

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?