Hlavní navigace

Nevíte, jak o dovolené zkontrolovat obsah datové schránky? Přinášíme vám užitečné rady.

30. 6. 2011

Sdílet

„Přístup do datové schránky z cizího počítače je pro mnoho lidí často jediným možným způsobem, když tráví nějakou dobu na cestách. Zároveň se ale většina z nich obává, aby byl tento přístup dostatečně zabezpečený. V tom případě nezáleží na tom, zda se pohybujete doma nebo v zahraničí, bezpečný způsob kontroly datové schránky se pro vás stává klíčovým,“ říká poradce ministerstva vnitra pro oblast eGovernmentu Petr Stiegler.

„Jednou z možností, jak se ke své datové schránce připojit i z internetové kavárny či z cizího počítače, je zabezpečený USB flash disk s nainstalovanou přenositelnou verzí prohlížeče formulářů. Díky němu lze i z druhého konce světa vyřizovat zprávy ve své datové schránce, podávat daňová přiznání nebo třeba schvalovat elektronické faktury ve formátu PDF či ISDOC,“ dodává Petr Stiegler.

Další z možností, jak datové zprávy na cestách zkontrolovat, je aplikace v mobilním telefonu. V současné době je k dispozici široká škála nejrůznějších aplikací, díky kterým získá uživatel neomezený přístup do své datové schránky. Většina aplikací uživatelům umožňuje zprávu stáhnout a přečíst.

Některé dokonce umožňují také vytvoření formuláře a odeslání zprávy. Tyto aplikace jsou dostupné prakticky již pro všechny operační systémy mobilních telefonů, včetně platforem iOS nebo Android.

Novinkou v systému datových schránek, se kterou nyní přišlo ministerstvo vnitra a Česká pošta, je takzvané bezpečnější přihlášení do datové schránky odkudkoliv. Uživatelé dostanou možnost využít pro přihlášení do datové schránky jednorázové heslo zaslané formou SMS nebo vygenerované mobilní aplikací, aniž by se museli připojit do datové sítě mobilních operátorů, což by zejména v zahraničí nebylo levnou záležitostí.

V případě, že není nutné kontrolovat datovou schránku každý den, lze si aktivovat upozornění na novou příchozí zprávu prostřednictvím SMS či e-mailu. Prostřednictvím této zprávy budete upozorněni nejen na klasickou datovou zprávu, ale také na zprávu, která je určena do vlastních rukou. Nehrozí tedy , že byste datovou zprávu promeškali a po návratu z dovolené byli okamžitě postaveni před řešení problému, který by kvůli tomu mohl případně vzniknout.

Našli jste v článku chybu?