Hlavní navigace

Nokia přichází s bezplatnou navigací pro smartphony

Sdílet

Martin Noska 21. 1. 2010

Ke stažení je k dispozici na www.nokia.com/maps. Tento krok má údajně zdvojnásobit velikost současného trhu mobilních navigací. Nová verze Ovi Maps obsahuje automobilové i pěší navigační funkcionality, jako je tzv. turn-by-turn navigace, pro 74 zemí ve 46 jazycích a k tomu dopravní informace pro více než 10 zemí, stejně jako detailní mapové podklady pro 180 zemí.

Pro společnost Nokia znamená odstranění nákladů spojených s navigací pro řidiče i chodce možnost rychle aktivovat masivní uživatelskou základnu, které je možno nabízet nové lokační funkcionality, obsah a služby. Odstraněním dodatečných nákladů pro zákazníky Nokia očekává, že podpoří růst mobilních map a navigací a dodá tak ekosystém pro využití obchodních příležitostí svých partnerů.

Podle výzkumu společnosti Canalys využívalo na konci roku 2009 GPS navigaci v mobilu přibližně 27 milionů lidí. S dnešním oznámením společnost Nokia potenciálně dochází k rozšíření této základny na zhruba 50 milionů. Nokia umožní majitelům chytrých telefonů, přístrojů které buď jsou kompatibilní již nyní, nebo budou kompatibilní ve velmi krátké době, aby si zdarma zaktivovali automobilovou a pěší navigaci jednoduchým stažením nových Ovi Maps. Nokia bude tuto základnu rychle  rozšiřovat a přidávat další chytré telefony do seznamu kompatibilních přístrojů. Canalys také odhaduje, že v roce 2009 byla celosvětová základna telefonů s integrovanou GPS 163 milionů kusů, z čehož přístroje Nokia představují více než polovinu (51 %) s celkovým počtem 83 milionů distribuovaných GPS přístrojů.    

Nokia věří, že dnešní krok umožní nabízet zákazníkům komplexní osobní a automobilové navigační balíčky a podpoří využití datových tarifů. Dodatečným benefitem pro operátory je fakt, že Ovi Maps využívají hybridní technologii, která je optimalizována pro využití v mobilních sítích. Využitím vektorové grafiky spolu s inteligentní kombinací přednahraných a online map nová verze Ovi Maps zabírá údajně jen zlomek datového toku oproti robustní bitmapové technologii používané většinou dodavatelů mobilních map.

Ovi Maps jsou ihned dostupné kle stažení pro 10 přístrojů Nokia včetně populární Nokia N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic a Nokia E72. Během příštích týdnů budou přidávány další přístroje. Mezitím si mohou majitelé kompatibilních přístrojů stáhnout nové Ovi Maps zdarma z www.nokia.com/maps.

Od března 2010 budou nové chytré telefony Nokia, vybavené GPS, obsahovat novou verzi Ovi Maps a lokální mapové podklady spolu s pěší a automobilovou navigací a přístupem k průvodcům Lonely Planet a Michelin bez dodatečných nákladů.   

Ovi Maps pokrývají více než 180 zemí s automobilovou a pěší navigací v 74 zemích, ve 46 jazycích a obsahují šest tisíc 3D bodů zájmu ve 200 městech po celém světě. Průvodci  Lonely Planet a Michelin mají informace o více než tisícovce destinací.

Našli jste v článku chybu?