Hlavní navigace

Nokia se odklání od Linuxu a mění kurz zpět k Symbianu

6. 2. 2010

Sdílet

Nokia modernizuje Symbian a dělá z něj open source

Ještě loni měla Nokia obrovské plány s operačními systémy Linux Maemo, které se měly postupně dostat na většinu mobilních zařízení finského výrobce. Nyní to ale vypadá, že se lídři největšího světového producenta telefonů rozhodli vsadit na starý dobrý Symbian, jímž vybavené mobily se loni skvěle prodávaly, zatímco Nokia N900 s operačním systémem Maemo 5 zřejmě nedosahovala předpokládaných výsledků.

Symbian je sice dnes v porovnání s Google Android či iPhone 3 poněkud zastaralým systémem, Nokia chce do jeho vývoje ale silně investovat. Rozvoj Symbianu má být navíc tak rychlý, že bude úplně přeskočena jeho druhá verze a Nokia ještě letos v létě představí Symbian 3. Ten byl měl již konečně obsahovat i technologii multi-touch, se kterým slaví úspěchy konkurenční iPhone.

Další Symbian, s pořadovým číslem 4, by měl spatřit světlo světa na začátku příštího roku. Uvedl to šéf tchajwanské divize společnosti Nokia Michael Hsu. Ten však také dodal, že Nokia bude i nadále pokračovat v prodeji telefonů s operačním systémem Maemo, avšak v daleko menším měřítku, než dříve plánovala. Maemo by se tak nemělo objevit na více než 10 procentech zařízení značky Nokia.

Za neúspěchem Maema stojí nezájem vývojářů o vytváření mobilních aplikací pro tento systém. V online obchodu s aplikacemi Ovi Store je pro Maemo 5 připravená sotva stovka programů. To je žalostně málo na to, že Nokia vybavila touto linuxovou distribucí model N900, jenž měl oslovit nemalé procento zákazníků.

Nokia naopak zvolila cestu, na které se Symbian silně přiblíží linuxovým systémům. Je z něj totiž nyní open source, což má usnadnit vývojářům vytvářet pro Symbian nové a nové aplikace bez jakýchkoli potíží finačních či technických.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?