Hlavní navigace

Nové Xeony od Intelu podporují analytiku in-memory

20. 2. 2014

Sdílet

Nabízí mimo jiné nové funkce pro zpracování a analýzu velkých datových objemů, díky čemuž podle tvůrců dokáže získat informace, které byly dříve pro uživatele nedostupné.

Nová řada Xeonů podporuje až 32socketové servery, přičemž konfigurace umožňuje podporu až pro 15 jader a 1,5 TB paměti na jeden socket. Díky tomu prý dosahuje dvojnásobného průměrného výkonu než předchozí generace. Xeony mají oproti předchozí rodině procesorů trojnásobnou kapacitu paměti, což umožňuje mnohem rychlejší a důkladnější práci s daty. In-memory analytika tak dokáže zkoumat celé datové sady — například celou klientskou databázi určité firmy — v systémové paměti namísto tradičních diskových jednotek.

Aby se zabránilo hromadění dat, nabízí Xeony integrované I/O (Data Direct I/O) a také podporu pro PCIe 3.0, díky čemuž je možné dosáhnout až čtyřnásobné I/O šířky oproti předchozí generaci. Technologie Run Sure zase zajistí spolehlivější chod, což je důležité pro kritické firemní nasazení.

Servery s čipy Xeon E7 v2 souběžně uvedlo na trh více než 20 výrobců, mezi keteré patří klíčoví hráči jako HP, IBM, Fujitsu nebo Dell. Nový Xeon podporují i dodavatelé analytických platforem, jako jsou třeba ty od firem Microsoft, Oracle, QlikView, SAP, SAS nebo Teradata.

Podle Gartneru se očekává, že do roku 2015 začne analýzu přímo v paměti používat 35 procent středně velkých a velkých firem, což oproti roku 2012 představuje nárůst o 10 procent. Podle Gartneru navíc minimálně polovina z firem obsažených v žebříčku Global 2000 bude tento druh analýzy používat za účelem lepšího plánování použití firemních zdrojů (ERP).

Našli jste v článku chybu?