Hlavní navigace

Novou generaci Atomů představil Intel, důraz klade na energetickou efektivitu

Sdílet

Pavel Louda 28. 12. 2011

Nový procesor se vyznačuje speciálním zaměřením na multimédia. Uživatelům díky tomu nabídne přehrávání ve full-HD a rozlišení plných 1080 bodů. Přehrávat bude možné jak tradiční videa, tak obsah z Blu-Ray disků, přičemž k přístrojům bude možné připojit ještě další digitální displej přes HDMI nebo Display Port. Integrovaný Intel Graphics Media Accelerator 3600/3650 nabízí v kombinaci s integrovanou pamětí vyšší výkon a rychlost systému včetně výrazného zvýšení grafického výkonu, a to až dvojnásobně oproti předchozí generaci.

Systémy založené na nových procesorech Atom nabídnou uživateli životnost baterie až deset hodin, v pohotovostním režimu vydrží celé týdny a po nabití je na nich možné pracovat naplno celý den. Vedle toho se zvýšil výkon procesoru a celého systému, přičemž se zároveň oproti předchozí generaci o 20 procent snížila spotřeba.

Nová platforma je postavena na 32nm technologii. Intel do platformy zabudoval řadu nových prvků, jako jsou Wireless Display nebo Wireless Music. Díky těmto novým funkcím mohou uživatelé pohodlně sdílet fotografie nebo hudbu přímo mezi netbooky a televizorem, stejně tak lze přehrávat hudbu uloženou v počítači přes reproduktory domácího hi-fi.

Další funkce – například Smart Connect Technology – umožňují instantní připojení k internetu okamžitě po zapnutí netbooku, přičemž e-mail, Twitter a RSS se aktualizují automaticky i v režimu spánku. Technologie Rapid Start umožňuje rychlé obnovení provozu z pohotovostního režimu a pomáhá šetřit baterii.

Dvoujádrové procesory Atom N2600 a Atom N 2800 se budou používat v kombinaci s čipovou sadou Intel NM10 Express a jako takové představují vysoce kompaktní balení, které umožní ušetřit místo a bude se nabízet k použití v nejtenčích přístrojích. Vedle mobilních procesorů nabídne Intel modely Intel Atom D2500 a D2700 pro základní modely desktopů, stejně jako pro inteligentní systémová řešení. Platforma podporuje celé spektrum operačních systémů včetně Windows, MeeGo a Tizen.

Nové procesory se také vyznačují funkcí TDP (Thermal Design Power), jež snižuje teplotu provozu, a nabízejí hned několik funkcí pro řízení výkonu a spotřeby (Deeper Sleep a SpeedStep Technology). Ty významně snižují spotřebu a díky tomu je nový procesor atraktivní zejména pro netbooky a inteligentní systémy, například IT systémy ve zdravotnictví, v obchodu nebo dalších podobných odvětvích.

Našli jste v článku chybu?