Hlavní navigace

Nový Matlab nabízí vylepšený distribuovaný model i propracované simulace

Sdílet

Pavel Louda 28. 9. 2009

Uživatelé, kteří pracují s rozsáhlými daty, mohou v Matlabu provádět výpočet typu FFT (FFT je speciální verze algoritmu DFT s výpočetní složitostí nlog(n)) s daty většími než 2 GB, Image Processing Toolbox zase umožňuje zpracování libovolně velkých TIFF obrázků a Parallel Computing Toolbox obsahuje nové rozhraní pro práci s rozsáhlými daty distribuovanými napříč výpočetním clusterem. Nově je také podporována 64bitová verze Matlabu pro operační systém MAC OS X.

Dále byla posílena podpora vícejádrových a víceprocesorových systémů. Matlab a Image Processing Toolbox rozšířil počet funkcí využívajících implicitní multithreading a Statistics Toolbox doplnil u některých funkcí možnost využití paralelních výpočtů.

Zajímavé novinky nabízí i Simulink. V modelech lze nyní používat signály, které dynamicky mění své rozměry v čase. To je užitečné zejména v aplikacích jako je detekce objektů nebo sledování pohybu. Signály s proměnným rozměrem jsou podporovány i nástroji pro generování kódu pro embedded aplikace. Novinkou v oblasti Model-Based Design je možnost ukládání různých návrhových variant modelu a snadné přepínání mezi jednotlivými konfiguracemi. Výsledkem je lepší správa alternativních návrhů při modelování rozsáhlých systémů.

Další novinky v prostředí Matlab R2009b podle výrobce:

 

Uživatelské rozhraní

-

optimalizován prohlížeč HTML nápovědy

 

-

umožněn přístup k souborům umístěným na webu Matlab Central File Exchange přímo z Matlabu

Fixed-Point Toolbox

-

Zjednodušena aritmetika s fixed-point proměnnými pomocí globálního nastavení

Mapping Toolbox

-

vyhledávání a získávání geografických dat ze serverů Web Map Service (např. NASA JPL OnEarth a Microsoft TerraServer)

Symbolic Math Toolbox

-

nyní dostupný i na platformě Windows 64-bit

Simulink Control Design

-

nové bloky PID regulátorů s automatickým laděním určené do Simulinku umožní rychlejší návrh a verifikaci řídicích systémů

Real-Time Workshop Embedded Coder 

-

efektivnější generování kódu pro aplikace z oblasti zpracování signálu

 Nový Matlab nabízí také zjednodušení tří skupin produktů. Nástroje umožňující přímé nasazení generovaného kódu na různé cílové platformy byly spojeny do jednoho produktu nazvaného Target Support Package, který obsahuje Simulinkové bloky pro všechny podporované embedded procesory. Obdobně byly integrovány i nástroje, které slouží k propojení programu MATLAB & Simulink s prostředími pro vývoj embedded aplikací. Výsledkem jsou dva nové produkty - Embedded IDE Link (vývoj aplikací pro mikroprocesory) a EDA Simulator Link (vývoj FPGA/ASIC).

Samozřejmostí nové verze jsou aktualizace všech stávajících aplikačních knihoven včetně hlavních modulů MATLAB 7.9 a Simulink 7.4.

Našli jste v článku chybu?