Hlavní navigace

Nový ransomware šifruje autonomně, bez komunikace se zločinci

21. 9. 2016

Sdílet

Nový trojan se ke svým obětem dostává e-mailem, ke kterému se připojuje nebezpečný soubor s příponou .js. Experti se domnívají, že díky této verzi malwaru budou podvodníci častěji útočit na podniky.

Ransomware RAA se objevil v červnu 2016 a je prvním ransomwarem, který je kompletně napsaný v JScriptu. Nová verze je ze srpna. Tentokrát je ale škodlivý kód ukrytý v heslem chráněné příloze, kterou je zazipovaný soubor. Kybernetičtí zločinci zavedli toto opatření především proto, aby oklamali AV řešení, pro které je těžší prozkoumat obsah zaheslovaného archivu.

Experti analyzovali e-maily a došli k závěru, že podvodníci raději cílí na společnosti než na běžné uživatele, a to pomocí nebezpečných e-mailů, které informují o nezaplacených platbách dodavatelům.

Podvodníci dodávají komunikaci důvěryhodnost zmínkou, že z bezpečnostních důvodů je přiložený soubor zaheslovaný (heslo je poskytnuté na konci e-mailu) a navíc je chráněný asymetrickým šifrováním. Toto prohlášení může znít uživatelům, kteří se zajímají o bezpečnost, směšně, důvěřivé oběti se ale nechají přesvědčit.

Další postup útoku je podobný tomu u předchozí verze RAA ransomwaru. Oběť otevře soubor .js, který spustí celý škodlivý proces. Trojan ukazuje podvodný textový dokument, který obsahuje náhodnou kombinaci písmen.

Tím se mu podaří zmást svou oběť. Zatímco se napadený uživatel snaží přijít na to, o co jde, RAA na pozadí kóduje soubory uložené v počítači. Nakonec ransomware na ploše vytvoří poznámku o výkupném a všem zašifrovaným souborům dá novou příponu .locked.

V případě šifrovaní dat v počítači oběti nyní RAA vůbec nepotřebuje komunikovat s C&C serverem. To je hlavní rozdíl od předchozí verze. Místo, aby trojan  požadoval „master key“ od serveru, generuje, šifruje a ukládá jej přímo v napadeném počítači.

Kybernetičtí zločinci mají k dispozici soukromý klíč, který dokáže rozšifrovat unikátní „master key“. Jakmile oběť zaplatí výkupné, podvodníci ji požádají o zaslání „master key“, který jí vrátí rozšifrovaný společně s částí dešifrovacího softwaru.

Tento postup byl zavedený z důvodu, aby malware mohl počítač zašifrovat nehledě na to, zda je připojený k internetu.

Horší je, že oběti společně s ransomwarem RAA obdrží i trojan Pony. Ten je schopný ukrást hesla všech e-mailových klientů včetně těch korporátních a poslat je útočníkovi. Podvodníci pak mohou díky těmto heslům šířit malware jménem napadeného uživatele. Oběti je pak snadnější přesvědčit, že je e-mail legální.

Z korporátního e-mailu oběti tak může být malware rozšířený celé řadě firemních kontaktů. Podvodníci z nich mohou vybrat určité kontakty, které je zajímají, a provést na ně cílený útok.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?