Hlavní navigace

Nový typ útoků vysává bankomaty

Sdílet

-rd 18. 8. 2020

O testování svých bankomatů požádala specialisty ze společnosti AEC významná slovenská finanční instituce. Učinila tak poté, co společnost Diebold Nixdorf, jeden z největších dodavatelů bankomatů, na útoky zareagovala oficiálním bezpečnostním varováním. Z něho mimo jiné vyplývá, že výrobce zařízení zkoumá, jak je možné, že útočníci byli zřejmě schopni na neaktualizované verzi bankomatu odposlouchávat komunikaci uvnitř zařízení.

AEC při testování simulovala krok za krokem činnost útočníka. Nejnovější incidenty spadají do kategorie označované jako ATM jackpotting, kdy se útočník dostane pod kryt vybraného zařízení. Zde se pak za pomoci vlastního, speciálně upraveného zařízení připojí na USB port bankomatu a komunikuje přímo s dispenserem, tedy zařízením, které z bankomatu vydává hotovost.

Další prověřovanou variantou útoku byla ta, při níž se útočník po připojení k USB portu bankomatu pokusí povýšit svá přístupová práva na úroveň administrátora tak, aby následně mohl obcházet restrikce pro nahrání vlastního kódu.

Ověřili jsme si, že člověk, který ví, kde hledat, se ke skrytému USB portu bankomatu dostane v řádu sekund,“ upozorňuje Tomáš Sláma, šéf penetračních testerů společnosti AEC, a dodává: „Výsledkem bylo zjištění, že ty bankomaty, které neměly aktualizovaný firmware, nejsou dostatečně odolné proti takovému typu útoku, a lze z nich neoprávněně čerpat hotovost.“

Našli jste v článku chybu?