Hlavní navigace

Nvidia hodlá vyvinout čip třídy x86 a konkurovat tak Intelu

5. 3. 2009

Sdílet


Nvidia již vytvořila čip označovaný jako Tegra, jenž představuje kombinaci procesoru Arm, grafického jádra třídy GeForce a dalších komponent v jednom zařízení. Ty jsou určeny pro mobilní prostředky jako třeba smartphony a na trhu by se měly objevit v druhé polovině toho roku.
"Tegra je podle definice vlastně počítačem v čipu a byla vyvinuta za účelem dodat trhu výkonné, a přitom miniaturní a úsporné řešení," říká Hara z firmy Nvidia. "Jednou bude dávat smysl vytvořit stejný koncept i pro trh x86."
I když odmítl uvést konkrétní pdrobnosti, podle svých slov očekává, že správný čas nastane během dvou až tří let. Nespecifikoval ani to, zda jeho firma bude x86 platformu vyvíjet sama, nebo zda koupí od některého výrobce licenci. Podle Dereka Pereze, mluvčího Nvidie, zatím firma porovnává všechny možnosti, přičemž ke konečnému rozhodnutí ještě nedospěla.
Podle Iana Laoa, analytika z firmy In-Stat, vede Nvidii k tomuto kroku zájem uplatnit se na bouřlivě se rozvíjejícím trhu s netbooky. Hlavními hráči v tomto segmentu jsou přitom Intel se svými čipy Atom, a také Via Technologies. nVidia pro netbooky v současnosti nabízí pouze platformu Ion. Právě absenci x86 čipů v nabídce Nvidie vidí Lao jako konkurenční nevýhodu vůči Intelu i Vii. „Netbooky jsou v případě základních aplikací jako textový editor či internetový browser závislé na CPU, nikoliv na GPU," dodává Lao.

Našli jste v článku chybu?