Hlavní navigace

nVidia uvolnila nové OpenCL ovladače pro Windows a Linux

3. 10. 2009

Sdílet

OpenCL (celým názvem Open Computing Language) je vývojový rámec určený pro tvorbu aplikací v heterogenních prostředích s využitím výpočetního výkonu CPU, GPU a případně i dalších procesorů. Grafické čipy tak mohou být využívány i pro zpracování dat běžných aplikací a výrazného zrychlení lze dosáhnout hlavně v případě požadavků na vysoký paralelismus. Detaily o OpenCL (v angličtině) najdete např. na Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/OpenCL.

Vývoj OpenCL ovladače pro Linux sice nebyl tajemstvím, ale všechny beta verze byly dostupné jen pro registrované vývojáře společnosti.

Ovladače nVidia OpenCL 190.29 pro 32- a 64bitové verze Linuxu jsou nyní veřejně ke stažení z adresy http://developer.nvidia.com/object/opencl-download.html, poslední verze ovladačů pro Windows je 190.89 a podporovány jsou všechny grafické čipy nVidie s podporou architektury pro paralelní výpočty CUDA, což jsou čipy řady GeForce 8000 a novější a na paralelní výpočty je zaměřena i nově představená architektura Fermi od nVidie, s jejímž využitím se počítá např. i v superpočítačích. Detaily najdete v článku nVidia představila novou architekturu grafických čipů. Na OpenCL ovladačích pro Mac OS X se pracuje.

Zdroj: IT News.sk

Našli jste v článku chybu?