Hlavní navigace

Optimalizovanou applianci pro big data představil Oracle

Sdílet

Pavel Louda 6. 3. 2012

Novinka podle výrobce představuje speciálně navržený hardware i software, který zahrnuje distribuci Cloudera včetně podpory pro technologii Apache Hadoop, komponentu Cloudera Manager a open source distribuci analytického systému R.

Použitým operačním systémem je Oracle Linux a zařízení je dodáváno s databází Oracle NoSQL (verze community edition) a javovým virtuálním strojem HotSpot Java Virtual Machine.

Oracle současně uvádí i softwarovou sadu Big Data Connectors, která organizacím pomáhá snáze integrovat data uložená v systému Hadoop nebo v databázi Oracle NoSQL s databází Oracle 11g.

Zařízení Big Data Appliance a software Big Data Connectors spolu s portfoliem produktů Exadata Database Machine, Exalogic Elastic Cloud a Exalytics In-Memory Machine tak prý pokrývají veškeré požadavky podniků na práci s velkými objemy dat – lze je jimi získávat, organizovat i analyzovat.

Zařízení Big Data Appliance je složeno z 18 serverů Oracle Sun, které mají celkem 864 GB hlavní paměti, 216 procesorových jader či 648 TB diskového úložného prostoru.

K důležitým vlastnostem systému podle výrobce patří třeba rychlost datového přenosu 40 Gb/s InfiniBand mezi uzly a dalšími systémy Oracle.

 

Software Big Data Connectors je k dispozici i s dalšími systémy založenými na technologii Apache Hadoop. Kombinovaná nabídka zahrnuje:

- Loader for Hadoop pro efektivní načítání dat do databáze Oracle Database 11g,

-       Data Integrator Application Adapter for Hadoop, který umožňuje vytvářet programy pro výpočetní vrstvu Hadoop MapReduce pomocí snadno použitelného grafického prostředí,

-       R Connector for Hadoop, který dává uživatelům analytického systému R nativní a rychlý přístup k souborovému systému HDFS (Hadoop Distributed File System) a aplikačnímu programovému rozhraní,

-       Direct Connector for Hadoop Distributed File System (ODCH), který umožňuje stroji databázového systému Oracle Database SQL přistupovat bez problémů k datům v souborovém systému HDFS.

Našli jste v článku chybu?