Hlavní navigace

Oracle hodlá koupit Sun Microsystems

20. 4. 2009

Sdílet

Tato zpráva je pro mnohé komentátory překvapením, neboť jako možné kandidáty na převzetí Sunu spíše odhadovaly firmy Cisco, Fujistu Siemens nebo Hewlett-Packard. Nicméně krok Oraclu hodnotí jako logický.

Společnost Oracle by měla za akcie Sunu zaplatit celkově 7,4 miliardy dolaru, což odpovídá ceně 9,5 dolaru za akcii (IBM nabízelo částku mezi 9 a 10 dolary za akcii). Pokud bude obchod uskutečněn - podle všeho situace vypadá, že obě společnosti již dospěly k závěrečnému rozhodnutí a byla podepsána společná dohoda - bude se jednat po akvizici PeopleSoftu v roce 2005 za 10,3 miliardy a po loňském převzetí společnosti BEA Systems za 8,5 miliady dolarů o třetí největší akvizici v historii Oraclu. Paradoxem je, že Sun v té samé době, kdy Oracle přebíral BEA Systems před rokem kupoval za 1 miliardu MySQL, přičemž šlo o jeho poslední velkou akvizici. Nyní tedy MySQL také připadne Oraclu.

V reakci na tuto zprávu akcie společnosti Sun Microsystems, které po krachu jednání s IBM výrazně oslabily, opět rostou. Podle Larryho Elissona bude tato dohoda znamenat výraznou změnu na IT trhu, neboť Oracle bude moci nabídnout kompletní databázovou infrastrukturu od serverů a operačního systému až po konkrétní databázový produkt. Tento krok by také měl zvýšit provozní zisk Oraclu o 1,5 miliardy dolarů za rok od spojení obou společností.

Tato zpráva je příznivá nejen pro akcionáře Sunu, ale také pro operační systém Solaris, nad nímž se v souvislosti s převzetím IBM stahovaly mraky. Např. CEO Intelu, Paul Otellini, vyjádřil své obavy nad osudem Solarisu, do něhož jeho společnost mnoho investovala. Nyní se naopak otevírá cesta k jeho dalšímu rozvoji. Co se týká IBM, pro něj již tento krok podle analytiků příliš příznivý není, neboť Oracle patří mezi jeho hlavní konkurenty a touto akvizicí pravděpodobně ještě posílí svoji pozici na trhu.

Našli jste v článku chybu?