Hlavní navigace

Oracle zpřístupnil svou první databázi in-memory

Sdílet

Pavel Louda 12. 6. 2014

Database In-Memory transparentně rozšiřuje funkcionalitu databáze Oracle 12c a organizacím umožňuje pohled na data v reálném čase a současně i rychlejší provádění transakcí. Uživatelé tak prý mohou okamžitě zjistit odpovědi na otázky, jejichž řešení by dosud zabralo hodiny.

Databázi In-Memory lze nasadit spolu s jakoukoliv aplikací kompatibilní s databází Oracle. Samotná implementace je podle výrobce snadná – v zásadě jde pouze o „přepnutí“ a v databázové aplikaci není třeba provádět žádné změny. Nové prostředí je plně kompatibilní se známými technologiemi databáze Oraclu, obsahuje tedy pro zajištění vysoké dostupnosti a zabezpečení, vyznačuje se škálovatelností a efektivním uspořádáním dat (tiering, automatizované přesuny dat mezi různými úložišti podle toho, jak často se data používají).

Představitelé firmy vyzdvihují zejména schopnost kombinovat analýzu dat v reálném čase s transakcemi probíhajícími v časech kratších než jedna sekunda, to vše navíc při použití existujících aplikací.

Inovativní duální formát architektury in-memory zase umožňuje využívat současně řádkového i sloupcového formátu databáze, což umožňuje výkonné analytické aplikace i efektivní zpracování OLTP. Navíc dovoluje, aby veškeré stávající aplikace kompatibilní s databází Oracle mohly automaticky a transparentně využívat výhod in-memory zpracování po sloupcích, aniž by bylo potřeba změn v aplikaci nebo dodatečného programování.

Podle Oraclu Database In-Memory zrychluje 100 až 1000krát podnikové aplikace, včetně E-Business Suite, JD Edwards, PeopleSoft, Siebel či Fusion.

Podporuje se programování v řadě jazyků/prostředí: Java, R, Big Data, PHP Python, Node, REST, Ruby a další. Podporováno je taktéž maximum typů dat: relační, objekty, XML, text, prostorová (spatial) data a nově je zahrnuta i podpora výměnného JSON (JavaScript Object Notation).

 

Našli jste v článku chybu?