Hlavní navigace

Factum: V Česku má polovina lidí doma počítač i přístup k internetu

Sdílet

Pavel Louda 4. 4. 2009


Tato zjištění vyplývají z výsledků mezinárodního výzkumu o využívání internetu (Internet Usage International), který společnost Factum Group realizovala na přelomu listopadu a prosince 2008 v osmi zemích střední a východní Evropy.
Zatímco v České republice počítač v domácnosti používá 55 % populace, v Německu je to celých 75 % a v Lotyšsku 67 % obyvatel. Domácích uživatelů počítače v Litvě je jen o jeden procentní bod méně než u nás, tedy 54 %. Z hlediska používání počítače v domácnosti je z osmi sledovaných zemí na pátém místě Slovensko se 48 % uživatelů a dále Maďarsko se 45 % a Bělorusko se 38 %. Nejmenší podíl lidí v populaci používajících doma počítač, pouze jedna čtvrtina, je na Ukrajině.
Domácí připojení k internetu má možnost využívat polovina české populace (52 %). Podobné úrovně vybavenosti domácím internetem dosahuje s 53 % Litva. Nejrozšířenější je internet v německých a lotyšských domácnostech, kde je k dispozici sedmi obyvatelům z deseti (71 % resp. 69 %). Naopak méně než u nás je internet v domácnosti rozšířen na Slovensku (43 %), v Maďarsku (39 %) ale také v Bělorusku (29 %) a na Ukrajině (18 %).
Ve všech zemích s výjimkou Litvy mají doma připojení k internetu ve vyšší míře muži než ženy. „Česká republika a Německo se od ostatních sledovaných zemí liší věkovou strukturou lidí s internetovým připojením v domácnosti. V těchto dvou zemích jsou výrazně více zastoupeni také lidé z vyšších věkových skupin", uvedl Ondřej Novák z agentury Factum Invenio.
Ze srovnání výsledků výzkumu v jednotlivých zemích je patrná velice zajímavá situace v Maďarsku, kde celá jedna třetina populace má přístup na internet pouze odjinud než z domova.

Našli jste v článku chybu?