Hlavní navigace

Pouze vzduchem chlazené datové centrum se pyšní ukazatelem PUE 1,16

21. 2. 2010

Sdílet

Vzduch je posílán do prostor umístěných pod samotným datovým centrem (čistotu vháněného média zajišťují masivní modulární filtry), odkud pak prostřednictvím otvorů v podlaze prostupuje do vlastních prostor s IT zařízeními, která tímto způsobem ochlazuje.

Řídicí systém udržuje konstantní teplotu 24 °C. Pokud je venkovní teplota příliš nízká, míchá se ohřátý vzduch s vnějším tak, aby bylo dosaženo zvolené teploty. V situaci, kdy je venku tepleji než oněch 24 °C, je k dispozici i chladicí agregát, přičemž venkovní průduchy se uzavřou. Centrum využívá i dešťovou vodu pro zvýšení vlhkosti vzduch v zimních měsících; navíc rozvaděče mají světlou barvu, což prý díky odrazům snižuje intenzitu potřebného osvětlení.

Nejzajímavější je v tomto případě ukazatel PUE (Power Usage Effectiveness), tedy efektivita využití elektrické energie ukazující, jaká je celková spotřeba datového centra v porovnání s tím, kolik spotřebují vlastní IT systémy. Ten činí u celého centra 1,2, avšak v případě jednotlivých hal pouze 1,16. Ještě nedávno přitom tento ukazatel běžně dosahoval výše 2, moderní centra se blíží hodnotě 1,5.

Přitom už letos v červnu chce agentura U.S. Environmental Protection Agency (EPA) uveřejnit certifikace Energy Star pro datová centra, který firmám jasně prozradí, jak na tom jejich budovy jsou. Vycházet se bude právě z ukazatele PUE , přičemž obdobné programy pro stanovení energetické efektivity se vedle serverů připravují také pro úložné systémy či pro nepřerušitelné zdroje napájení.

Našli jste v článku chybu?