Hlavní navigace

Premiéra technologie SRv6 v síti národního výzkumu

7. 5. 2023

Sdílet

ipv6-internet-protocol-protokol Autor: © hainichfoto - Fotolia.com

Cesnet jako první národní výzkumná a vzdělávací síť na světě nasadila do provozu segmentové směrování přes IPv6 (SRv6) využívající koncepci mikrosegmentů (uSID). SRv6 přispěje ke zjednodušení síťové architektury a procesů, a tím i k efektivní správě a provozu nejnovější generace sítě nazvané Cesnet3.

SRv6 umožňuje snadno směrovat provoz například rychlejšími nebo méně zatíženými trasami, ale také přizpůsobit průchod paketů síťovou infrastrukturou potřebám jednotlivých uživatelů či aplikací. Je tedy využitelný i ke zlepšení bezpečnosti sítového prostředí uživatelským směrováním paketů přes ochranné a čisticí prvky, jakým je například DDoS Protector z dílny sdružení Cesnet.

Setkali jste se někdy s padělkem firemního hardwaru?

„Koncepce SRv6 uSID rozšiřuje schopnosti programovatelného modelu SRv6 sítě a poskytuje bezpečnou možnost umístit přímo v hlavičce každého paketu řídicí informaci nejen o tom, kam má být provoz odeslán, ale i ‚mikroinstrukce’, jak má být s jeho obsahem nakládáno, přímo v uzlech sítě. Tím se zásadně zvyšuje efektivita a pružnost páteřní sítě jako celku,“ popisuje vedoucí oddělení síťové infrastruktury sdružení Cesnet Václav Novák.

Cesnet ve spolupráci se společnostmi Cisco Systems a Networksys v tomto kroku modernizoval svou páteřní síť do podoby flexibilní vysokorychlostní komunikační infrastruktury s využitím inovativních síťových technologií, mezi které SRv6 uSID bezesporu patří.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Našli jste v článku chybu?