Hlavní navigace

Procesory s 3D tranzistory Intel budou k dispozici koncem dubna

14. 4. 2012

Sdílet

3D tranzistoryIvy Bridge je kódové označení následníka procesorů z rodiny Sandy Bridge. Od svých předchůdců se liší výrobní technologií (místo 32 nm používají při výrobě rozlišení 22 nm), ale zejména přidáním třetího rozměru tranzistorům. Zatímco dosavadní procesory používaly plošné tranzistory, Ivy Bridge je staví v trojrozměrném prostoru. Tato architektura podle Intelu zvýší rychlost přepínání tranzistorů o 37 procent a současně sníží jejich spotřebu energie zhruba na polovinu.

Intel měl údajně nové procesory uvést již začátkem dubna, podle neoficiálních informací ale potřeboval vyprodat zásoby notebooků se stávající generací procesorů. Na vině je nejen špatný stav ekonomiky, ale i vyčkávání na novou verzi operačního systému Windows 8, která má být uvedena letos na podzim.

S příchodem Ivy Bridge je podle analytiků možno očekávat pokles ceny ultrabooků, a to zhruba o 100 dolarů (1900 korun). Notebooky a ultrabooky s Ivy Bridge určené pro Windows a Linux hodlají od přelomu dubna a května nabízet společnosti Asustek, Acer, Hewlett-Packard a Lenovo. Nový procesor od Intelu budou využívat i notebooky Apple. Nová generace 13palcových a 15palcových MacBooků Pro by se měla designem přiblížit ultratenkému notebooku Air. Podle neoficiálních informací by se na trhu měla objevit v květnu nebo červnu tohoto roku.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?