Hlavní navigace

Prodej grafických čipů se výrazně propadá

31. 1. 2009

Sdílet

"Každý na trhu trhu v současnosti trpí poklesem prodejů, jen někdo více a někdo méně", říká se v reportu společnosti Jon Peddie Research v souvislosti se snížením spotřebitelských výdajů v důsledku globální ekonomické krize.

Konkrétně ve čtvrtém čtvrtlerí 2008 došlo k meziročnímu propadu prodejů grafických čipů o plných 28 % na 72,4 milionu kusů. Za stejné období před rokem se jich prodalo 100,5 milionů, informuje Jon Peddie Research. Ze třech největších výrobců grafických čipů (Intel, Nvidia a AMD) pak nejvýraznější propad zaznamenala Nvidia s poklesem 34,3 %. Důvodem je pravděpodobně její nedávná aféra s vadnými čipy, i když těch nově dodávaných se problém s nevhodným substrátem již samozřejmě netýká. Nicméně u řady uživatelů tato firma ztratila zjevně důvěru.

Dodávky grafických čipů od AMD (resp. ATI) pak klesly o 23,8 % a u Intelu, který se soustředí hlavně na integrovaná grafická řešení došlo k poklesu o 20,9 %.

Společnost Jon Peddie Rearch pak říká, že výhled na nejbližší dobu není nijak optimistický, protože během prvního a druhého kvartálu 2009 má dojít k nejhoršími propadu od prasknutí tzv. internetové bubliny v roce 2000, ale na třetí a čtvrté čtyrtletí již tato organizace očekává opětovné posílení prodejů.

Našli jste v článku chybu?