Hlavní navigace

Prodej PC v Česku se v závěru loňského roku propadl, tvrdí Gartner

Sdílet

Pavel Louda 9. 2. 2011

V samotném čtvrtém čtvrtletí ale došlo naopak k poklesu celkových prodejů PC, a to o téměř 7 %. Za relativně slabým závěrem roku podle Oldřicha Příklenka, ředitele místního zastoupení společnosti Gartner, také stojí předzásobení obchodníků v předchozích čtvrtletích, slabá poptávka ze strany vládních a vzdělávacích organizací a fakt, že rozpočty firem jsou i nadále omezené.

Druhá polovina loňského roku byla na rozdíl od prvního pololetí slabší v celé Evropě, což je dáno především celkovou ekonomickou nejistotou, omezenou schopností dodavatelů snižovat ceny a rostoucí konkurencí ze strany multimediálních zařízení a další spotřební elektroniky, která bude i do budoucna trh s počítači výrazně ovlivňovat.

Co se týče jednotlivých výrobců, tržní podíl sedmi z deseti hlavních dodavatelů v posledním čtvrtletí meziročně poklesl, pouze Lenovo a Dell nadprůměrně rostly. Lenovo posilovalo ve spotřebitelském segmentu a u malých a středních podniků, Dell zase díky obměně počítačů u velkých zákazníků. Naopak značné meziroční poklesy jsou vidět u tradičních dodavatelů přenosných počítačů – firem Acer a Asus (-13, resp. -17 %).

 

Prodej PC v Česku (bez serverů)

Podíl dodavatelů podle kusových dodávek, 4. čtvrtletí 2010

HP

22,9 %

Acer

15,4 %

Asus

14,4 %

Lenovo

12,5 %

Dell

8,9 %

ostatní

25,7 %

Zdroj: Gartner, únor 2011

Našli jste v článku chybu?