Hlavní navigace

Prodej serverů v Česku utěšeně stoupá, v kurzu už jsou zase unixové systémy

6. 6. 2011

Sdílet

Zájem je především o stroje postavené na platform x86, když stejně jako v předchozím období stoupla průměrná cena těchto zařízení, což má za následek to, že obrat rostl rychleji než objem dodaných jednotek.

Většímu zájmu než vloni se těšily také unixové systémy postavené na procesorech třídy RISC/Itanium – zákazníci si jich pořídili meziročně o 5 procent více, přičemž dodavatelé utržili o zhruba pětinu větší finanční prostředky. Zvýšené poptávky se dočkaly i mainframy (obrat s nimi se meziročně zvětšil o necelých 20 %).

Mimořádně si vedl především region východní Evropy, ve kterém kupujícího nalezlo o přibližně pětinu vice server než vloni, což představovalo vzestup obratu o 36 %. V České republice tak impozantní výsledky vidět nebyly – obrat se servery se na tuzemském trhu zvýšil o zhruba 13 % (mezičtvrtletně však byl zaznamenán pokles o 22 %), zatímco kusové dodávky byly zvýšeny o 18 %.

V Česku byli nadmíru spokojeni především výrobci unixových systémů – obrat s těmito produkty meziročně stoupl o 56 % a objem dodaných kusů dokonce o 77 %.

Co se týče výsledků jednotlivých dodavatelů, oběma ukazatelům trhu vévodí s významným náskokem firma Hewlett-Packard – ta navíc vykazuje i největší růst dodaných jednotek. Na opačném pólu, co se týče dynamiky, stojí firma Oracle/Sun (-41 %; kusové dodávky; a -3 %; obrat).

 

Prodeje serverů v České republice

Podíl výrobců podle dosaženého obratu

HP

46,3 %

 

 

IBM

21,6 %

 

 

Dell

10,0 %

 

 

Oracle

9,2 %

 

 

Fujitsu

4,5 %

 

 

ostatní

8,4 %

 

 

 

Zdroj: Gartner, květen 2010

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?