Hlavní navigace

Prodeje serverů: Západní Evropa zdaleka nejhorším regionem

Sdílet

Pavel Louda 7. 6. 2012

Uvádí to ve své zprávě Gartner. Podle jeho analytiků se v uvedeném období prodalo celkem 2,35 milionu jednotek serverů za přibližně 12,4 miliardy dolarů. Jediným regionem, kde kusové dodávky serverů nezaznamenaly pozitivní dynamiku, byla podle Jeffreyho Hewitta, analytika Gartneru, západní Evropa.

Na tamějším trhu došlo k poklesu prodaných kusů o více než šest procent. Při porovnání tržeb se k oblastem s poklesem příjmů přidaly k západní Evropě ještě asijsko-pacifický region a MEA (Blízký východ a Afrika). Tyto výsledky nejsou podle Gartneru překvapující vzhledem k tomu, jakým ekonomickým obtížím zmíněné části světa čelí.

Na opačném pólu stojí východní Evropa, v níž si zákazníci pořídili meziročně o 16 % více serverů. Nejvyšší vzestup obratu zase hlásí Japonsko.

Největší zájem měli zákazníci o systémy x86, u nichž počet prodaných jednotek meziročně stoupl o 1,5 % a tržby dokonce o 5,6 procenta. Unixové systémy s procesory RISC/Itanium zaznamenaly snížení prodejů o 6, respektive o 15 %.

„V kategorii ostatních CPU, kam spadají především mainframy, je vidět největší pokles příjmů – o více než 16 %,“ tvrdí Hewitt.

Co se týče samotných výrobců, v čele firem s největšími příjmy ze serverů zůstává firma IBM, která utržila téměř 3,5 miliardy dolarů, což představuje 28% podíl na trhu. Meziročně však této firmě poklesly příjmy ze serverů o více než 7 %. Jedinou firmou, jejíž obrat stoupl, je Fujitsu (+4,5 %).

Lídrem, co se týká kusových dodávek, je HP. I to však zaznamenalo meziroční ztrátu (–0,4 %), zapříčiněnou zejména snížením zájmu o její stroje ProLiant a Integrity. Zvýšení počtu prodaných kusů lze vidět u dvou firem z první pětky: Fujitsu a Cisco (u ní dokonce o více než 70 %).

Počet prodaných blade serverů meziročně klesl o 1,3 %, avšak obrat s nimi se zvýšil o téměř 6 %. U rackových serverů je tomu naopak – počet prodaných jednotek stoupl o 0,4 %, ale obrat se snížil o 5,3 %.

 

Globální prodeje serverů

Podíl výrobců podle kusových dodávek, 1. čtvrtletí 2012

HP

29,2 %

Dell

21,5 %

IBM

11,4 %

Fujitsu

3,7 %

Cisco

1,7 %

ostatní

32,5 %

Zdroj: Gartner, květen 2012

Našli jste v článku chybu?