Hlavní navigace

Prodeje serverů značně ovlivňují harddisky

4. 4. 2012

Sdílet

V regionu EMEA došlo k poklesu v obou ukazatelích - o 0,8 %, respektive o 4,6 %. Z pohledu celého roku ale vzrostly jak obrat, tak dodávky, a to o zhruba 7 %.

Vyplývá to ze zprávy, kterou uveřejnila společnost Gartner. Podle ní se na horších výsledcích posledního kvartálu lońského roku podepsaly především katastrofální záplavy v Thajsku, které způsobily nedostatek pevných disků na trhu. Jeffrey Hewitt, viceprezident Gartneru přitom očekává, že podobně špatný vliv bude mít výpadek výroby harddisků na prodeje server I v prvním čtvrtletí letošního roku.

Zájem uživatelů se soustředil především na systémy třídy x86, jejichž dodávky se zvýšily o 5 % a obrat o 2,6 %. Příjmy ze segmentu blade serverů, jemuž s výrazným náskokem vévodí HP, stouply o 14,5 % a dodávky o 4,2 %.

Z geografického hlediska byla na tom meziročně nejhůře západní Evropa, u nichž počet prodaných zařízení poklesl o více než 3 %, naopak v příjmech patřila naopak k těm nejlepším regionům.

Co se jednotlivých výrobců týče, na globální úrovni stojí za pozornost především raketový růst tržeb společnosti Lenovo (o 59 procent za celý rok), v regionu EMEA pak pokračování růstu tržeb Oracle (o 13 %) a počtu prodaných serverů Cisco (o 130 procent).

V kusových dodávkách světu vládne stejně jako vloni HP, i když její dynamika prodejů byla jako u nadpoloviční většiny v první pětce záporná. Tomuto trendu se vymyká především Lenovo, jejíž prodej serverů meziročně stoupl o více než polovinu.

Celosvětovým lídrem v příjmech za servery je IBM, jež utržila v posledních třech měsících loňského roku téměř pět miliard dolarů, což ji zajistilo téměř třetinový podíl na trhu. Stejně jako druhá v pořadí, firma HP, ale i IBM zaznamenala dvouciferný propad obratu. Naopak pozitivní dynamiku v příjmech hlásí jako jediný dodavatele v první pětce Dell (+7,3 %).

 

Prodeje serverů v EMEA

Podíl podle kusových dodávek, čtvrté čtvrtletí 2011

HP

41.4

Dell

19.2

IBM

13.9

Fujitsu

5.1

Cisco

1.7

ostatní

18.6

Zdroj: Gartner, březen 2012

Našli jste v článku chybu?