Hlavní navigace

Produkce mikroprocesorů se podle IDC v roce 2009 propadne až o 15%

11. 2. 2009

Sdílet

Aktuální výzkum agentury IDC prognózuje propad produkce mikroprocesorů až o 15% v porovnání s rokem 2008. Z čeho tato predikce vychází? Přestože dosud neexistují přesná čísla o prodejích procesorů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008, je již nyní jasné, že v této oblasti došlo k propadu.

Shane Rau, pracující jako analytik ve společnosti IDC, celou situaci glosoval takto: "Zatímco trh v průběhu září ještě balancoval na hraně útesu, v říjnu a listopadu se již neudržel a zřítil se."

Klesající poptávka po procesorech ovšem není záležitostí vytrženou z kontextu, jde o projev mnohem komplexnějšího jevu, jímž je celosvětový propad dodávek osobních počítačů. Přestože se rok 2008 nesl v duchu úspěchu konceptu miniaturních notebooků, pro něž se vžil pojem "netbook", došlo k určitému propadu zájmu o klasické notebooky a stolní počítače. Podle údajů IDC ve třetím čtvrtletí loňského roku došlo k 0,4% poklesu zájmu, tento trend však vykazuje sílící tendence a je otázkou, kde se zastaví.

Jak se ve sledovaném období dařilo jednotlivým subjektům na trhu? Dominantní Intel v Q4-2008 pokryl svými dodávkami 81,3% trhu (měřeno prodanými kusy), což je poměrně úspěšný výsledek, zejména při komparaci s výsledkem z Q4-2007, kdy jeho tržní podíl činil 76,7%. Druhý z velkých hráčů, společnost AMD, si vydobyla pozici s podílem 17,7% (mírný pokles), třetí místo obsadila společnosti VIA se zandebatelným 0,4% tržním podílem.

Našli jste v článku chybu?