Hlavní navigace

Projekt Mono posouvá možnosti vývoje na platformě .Net na Linuxu

9. 4. 2009

Sdílet

Vývojáři mohou také využívat Mono 2.4, nejnovější verzi open source .Net aplikační platformy, která funguje napříč platformami, a která je zároveň součástí nedávno oznámeného produktu SUSE Linux Enterprise Mono Extension. Kombinace produktů Mono a MonoDevelop zjednodušuje vývojový proces a poskytuje nástroje, které nezávislí výrobci softwaru a podnikoví vývojáři potřebují k rychlému a efektivnímu vývoji a nasazování .Net aplikací na platformě podle své volby.

„Smyslem projektu Mono je rozšiřovat možnosti výrobců softwaru a podnikových vývojářů mimo platformu Windows a umožnit vývoj a nasazování .Net aplikací pod Linuxem,“ řekl Miguel de Icaza, viceprezident vývojových platforem ve společnosti Novell a šéf projektu Mono. „Novými verzemi produktů Mono a MonoDevelop dále zdokonalujeme a rozšiřujeme vývojové nástroje a platformu pro uskutečnění tohoto cíle. Vlastnosti a funkce této verze umožňují vývojářům zvýšit počet .Net aplikací, které fungují pod Linuxem.“

„SplendidCRM musí jako podnikový produkt fungovat ve Windows i v Linuxu,“ řekl Paul Rony, prezident společnosti SplendidCRM Software. „S pomocí produktu Mono jsme schopni zprovoznit nejnovější sestavení naší aplikace pod Linuxem za pár minut. Jednodušší už to nemůže být.“

Hristo Kosev, technologický ředitel společnosti Telerik, řekl: „Posledních několik měsíců jsme aktivně testovali kompatibilitu našeho produktu RadControls pro ASP.Net AJAX s platformou Mono. A máme velkou radost, že naše spolupráce s Novellem umožní zákazníkům vytvářet atraktivní, vysoce výkonné aplikace založené na technologii ASP.Net AJAX a provozovat je pod Linuxem s platformou Mono 2.4.“
MonoDevelop 2.0 umožňuje vývojářům psát desktopové a ASP.Net webové aplikace v Linuxu, portovat .Net aplikace vytvořené v nástroji Microsoft Visual Studio do systémů Linux a Mac OS X a udržovat jedinou kódovou základnu pro všechny tři platformy. MonoDevelop poskytuje nástroje pro zjednodušení a optimalizaci vývoje .Net aplikací pod Linuxem:

-    Vylepšená podpora jazyků ASP.Net a C# 3.0 – Editor kódu MonoDevelop nyní nabízí vývojářům větší komfort s lepší orientací v kódu, vytvářením osnovy zdroje a podporou dokončování kódu v jazycích C# 3.0, ASP.Net, XML a HTML. Dále editor MonoDevelop ASP.Net podporuje vývoj s využitím hlavních stránek a vlastních webových ovládacích prvků.
-    Zabudovaný ladicí nástroj – Debugger řešení MonoDevelop podporuje ladění aplikací založených na platformě Mono i nativních aplikací. Umožňuje vývojářům rychle lokalizovat a řešit problémy v kódu přímo z vývojového prostředí.
-    Vylepšení interoperability a možností – MonoDevelop nyní používá projektové soubory ve stylu MSBuild, což přispívá k lepší interoperabilitě s nástrojem Visual Studio. Webové projekty jsou také nyní kompatibilní s nástroji Visual Studio 2008 a Visual Web Developer 2008 SP1, což poskytuje více možností vývojářům, kteří chtějí vyvíjet a nasazovat své webové aplikace ve Windows i v Linuxu.

Mono 2.4 umožňuje nezávislým výrobcům softwaru i podnikovým vývojářům provozovat .Net klientské a serverové aplikace pod Linuxem na nejrůznějších hardwarových architekturách včetně mainframů. Navíc díky nedávno uvedenému produktu SUSE Linux Enterprise Mono Extension mají zákazníci a výrobci softwaru možnost získat plnou podporu, zabezpečení a nové verze při použití platformy Mono v podnikovém prostředí. Nové vlastnosti ve verzi Mono 2.4:
-    Vylepšení výkonu a inovace spouštěcího prostředí – Nový stroj pro generování kódu výrazně zvyšuje výkon spouštění .Net aplikací v prostředí Mono, zatímco spravovaná rozšíření Single Instruction, Multiple Data (SIMD) umožňují vývojářům využívat hardwarovou akceleraci bez nutnosti programovat v nízkoúrovňových jazycích. Další inovace spouštěcího prostředí, například plná předběžná kompilace, umožňují přenášet Mono aplikace na nové platformy, například Apple iPhone.
-    Podpora nejnovějších vlastností technologie ASP.Net – Vývojáři, kteří pracují s technologií ASP.Net v Linuxu, mohou nyní využívat její nejnovější vlastnosti včetně rozšíření ASP.Net 3.5, nových webových ovládacích prvků, směrovacích programovacích rozhraní ASP.Net a ASP.Net AJAX. Mono 2.4 také dokáže hostovat aplikace vytvořené na platformě Microsoft ASP.Net Model View Controller (MVC), která byla uvedena v březnu.  
-    Hostování předem zkompilovaných webů – Mono nyní hostuje weby a aplikace ASP.Net, který byly předem zkompilovány na platformě .Net. Zkracuje to dobu spouštění, umožňuje výrobcům softwaru distribuovat webové aplikace bez distribuce zdrojového kódu a podstatně zvyšuje podporu platformy Mono pro weby ASP.Net vyvinuté v jazyce Visual Basic.

Produkty MonoDevelop 2.0 a Mono 2.4 jsou k dispozici nyní a vývojáři si je mohou stáhnout z webu www.mono-project.com/downloads. Další informace o projektu Mono najdete na www.mono-project.com.

Našli jste v článku chybu?