Hlavní navigace

Průzkum: Internet napomáhá zlepšit mezilidské vztahy

30. 3. 2009

Sdílet

Celosvětový průzkum také zjistil, že 99% většina online dospělých lidí uvádí, že přijali nějaká opatření k zabezpečení svých osobních údajů online. Přesto však se znepokojivě často objevují problematické praktiky při procházení internetu, nebezpečné návyky a počítače napadené hackery. Téměř polovina online dospělých uživatelů vědomě navštěvuje nedůvěryhodné webové servery, nezálohuje svá data a používá ne zcela bezpečná hesla. Přibližně třetina udává, že se někdo pokusil neoprávněně proniknout do jejich počítače.
Téměř sedm z deseti online dospělých udává, že internet zlepšil jejich vztahy. A není divu: ti, kteří mají přátele online, mají v průměru přibližně 41 přátel online, 49 % má stránku na webu společenské sítě a 24 % někdy předá online důvěrnou informaci. Internet se ve skutečnosti stal tak důležitým prostředkem komunikace a kontaktů, že přibližně šest z deseti online dospělých říká, že by bez něho nemohli žít.

Zpráva z minulého roku uvádí, že přibližně jedno z pěti dětí připustilo, že se dívá na věci online nebo dělá věci online, o kterých ví, že by mu je rodiče nedovolili. Přibližně jeden z pěti online rodičů uvádí, že nachytal své dítě při neschváleném chování online.

Dobrá zpráva je, že 90 % online rodičů uznává svoji odpovědnost za ochranu dětí online a otevírá doma častější diskuse na toto téma – je to o 20 % více než minulý rok. Některé děti dokonce prolamují bariéry a smazávají rozdíly, které vznikají mezi generacemi online. 25 % se „kamarádí“ se svými rodiči online a 10 % používá ke styku se svými prarodiči technologie jako rychlé zprávy, společenské sítě, e-mail a zprávy SMS.

Přestože se 99 % online dospělých domnívá, že přijímají opatření pro svoji bezpečnost, letošní zpráva zjistila, že mnoho spotřebitelů není zcela chráněných, když se oddávají flirtování, sdílení informací a navazování přátelství online. I když se zdá, že průměrný spotřebitel si uvědomuje potřebu zabezpečení Internetu, někteří nespouštějí vyhledávání virů v systému nebo nemají dostatečnou ochranu proti současným hrozbám. Ještě více znepokojivé je, že přibližně dva z deseti online dospělých na celém světě nepoužívají vůbec žádný software pro zabezpečení počítače. Překvapuje to zejména v souvislosti s tím, že jedna třetina online dospělých již zažila problém porouchaného disku, přišla o nenahraditelná data nebo jim někdo nějak neoprávněně pronikl do počítače. Přesto naprostá 90% většina online dospělých a mladistvých souhlasí s tím, že výhody internetu převažují nad riziky.

Průzkum Norton Online Living Report provedla online ve 12 zemích (USA, Kanada, Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, Švédsko, Čína, Japonsko, Indie, Austrálie a Brazílie) společnost Harris Interactive jménem společnosti Symantec ve dnech 13. října až 5. prosince 2008 mezi 6 427 dospělými ve věku 18 a více let (včetně 1 297 rodičů dětí ve věku 8 – 17 let) a 2 614 dětmi ve věku 8 – 17 let, kteří stráví minimálně jednu hodinu online každý měsíc. Podrobná zjištění letošního průzkumu Norton Online Living Report jsou k dispozici na adrese http://www.nortononlineliving.com.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?