Hlavní navigace

Průzkum: Jak uživatelé v ČR hodnotí zpravodajství v mobilu?

Sdílet

Martin Noska 6. 1. 2010

Zpravodajství v mobilním telefonu sleduje přibližně pětina internetové populace. Alespoň jednou týdně jej sleduje desetina respondentů, dalších 12 procent respondentů sleduje zpravodajství v mobilu méně často. Respondenti, kteří mobilního zpravodajství využívají, stráví sledováním zpravodajství v mobilu průměrně více než minutu a půl denně. V mobilu dotazovaní nejčastěji sledují žhavé aktuality, počasí a denní domácí zprávy. Nejběžnějším způsobem sledování zpravodajství v mobilu je surfování na stránkách zpravodajských serverů.

Zdroje mobilního zpravodajství korespondují s trendy v internetovém zpravodajství. Nejpoužívanějšími zpravodajskými kanály jsou mobilní verze serverů Novinky.cz a iDNES.cz, na třetím místě pak Aktuálně.cz. Téměř polovina respondentů, kteří sledují zpravodajství v mobilu, považuje za nejlogičtější platit za zprávy tvůrcům zpravodajského obsahu, tedy zpravodajským serverům.

Za hlavní výhodu mobilního zpravodajství respondenti považují nepřetržitou dostupnost aktuálních informací. Uživatelé internetu, zvyklí na rychlý přísun zpráv, oceňují možnost příjmu nejčerstvějšího zpravodajství do mobilu kdykoliv a kdekoliv, neboť mají mobil neustále po ruce. Surfování v mobilu nahrazuje některým lidem „klasické“ připojení k internetu. Tito lidé chtějí být za všech okolností online, a pokud nemohou přijímat informace na počítači, používají mobilní zařízení.

K největším nevýhodám zpravodajství v mobilu podle respondentů patří špatná čitelnost zpráv daná drobným písmem na malém displeji. Další uváděnou nevýhodou je nepřehlednost zpráv, která vyplývá z malého zobrazovacího formátu. Respondentům nevyhovuje také zkratkovitý a příliš stručný formát zpráv. Velmi často uvádějí jako negativum zpoplatnění těchto služeb, které podle nich nemají odpovídající hodnotu – kromě nepohodlí při sledování je načítání zpráv příliš pomalé.

Většina české internetové populace (94 %) používá mobilní telefon, a toto procento se prakticky neliší ani z hlediska pohlaví, věku či vzdělání. Necelá čtvrtina internetové populace využívá internet v mobilu. Na internet se přes mobil připojují hlavně muži, a to téměř dvakrát více než ženy. Míra využívání mobilního internetu roste s vyšším vzděláním respondentů. Nejméně využívají mobilní internet lidé starší 45 let.

Našli jste v článku chybu?