Hlavní navigace

Průzkum: Kolik firmu stojí ztracený notebook?

Sdílet

Martin Noska 21. 12. 2010

S tvrzením, že ztráta dat představuje pro firmu větší nebezpečí než hodnota pohřešovaného zařízení, souhlasilo 96 % českých firem, které již podobné situaci čelily.

Tyto výsledky přinesl průzkum mezi 226 firmami v České republice, který provedly výzkumná agentura Mediaresearch a společnost Intel. Na otázku, zda v jejich firmě došlo ke zcizení či ztrátě firemního notebooku, odpovědělo kladně 102 firem, což je 45 % z dotazovaných. „Při vyčíslení celkové ztráty pro firmu je potřeba kalkulovat jak cenu samotného počítače, která vyšla v průměru na 35 tisíc Kč, tak zejména finanční vyjádření hodnoty ztracených dat. Postižené firmy si je v průměru cení na 180 909 Kč,“ uvádí k výsledkům průzkumu Petr Ulvr, obchodní manažer společnosti Intel. Tato částka zahrnuje jak vyčíslení pohřešovaných firemních dat, tak duševního vlastnictví a ztráty produktivity pracovníka, který musí čekat na nový notebook. „Započteme-li cenu dat a zařízení, dostáváme se na 216 tisíc Kč, a to nekalkulujeme cenu za pořízení nového notebooku. S ním se částka vyšplhá ke čtvrtmilionu korun,“ shrnuje finanční stránku věci Petr Ulvr.

V tuzemských firmách také není výjimečné, že ztráta notebooku zaměstná širší okruh pracovníků. „Osmnáct procent dotčených firem přiznává, že sáhlo k využití různých služeb detektivní a právní povahy, a to jak v rámci firmy, tak externě včetně Policie ČR, což dále ztrátu notebooku významně prodražuje – v průměru o 55 tisíc Kč,“ dodává Petr Ulvr.

Podle Evžena Pavlovského, regionálního manažera společnosti Intel, jsou výsledky českého průzkumu v korelaci s globálními daty, jež Intel před rokem získal na základě nezávislé studie Ponemon Institute. „Analýza Ponemon Institute zabývající se 138 případy poztrácených či ukradených notebooků jednoznačně ukázala, že nejcennější jsou firemní data. V Česku to je podobné,“ komentuje srovnání Evžen Pavlovský.

Ačkoli ve srovnání vychází reálná škoda v ČR nižší, i respondenti z řad velkých firem v ČR si začínají být vědomi mnohem většího nebezpečí, které jim kvůli úniku dat hrozí. Většina poškozených firem při vyčíslování potenciální ztráty uvedla, že celková škoda způsobená ztrátou dat by mohla být vyšší než 750 tisíc Kč, přičemž horní hranice nebyla určena. „Hodnota notebooku vedoucího pracovníka firmy, pokud se dostane do rukou konkurence, může snadno překonat i milionovou hranici, obzvláště v případě, že uložená data nejsou nijak zabezpečena šifrováním ani jinými adekvátními systémy ochrany. V současné době, kdy se díky přenosným zařízením masivně zvyšuje mobilita, s nezabezpečeným notebookem dostáváme celou firemní kancelář jako na stříbrném podnose,“ pojmenovává zásadní riziko Evžen Pavlovský. Z průzkumu vyplývá, že zde stále existuje řada firem, které nechápou, že ztracená data v notebooku mohou mít velmi destruktivní vliv na jejich podnikání. „Kdyby si to firmy uvědomovaly, tak by byly mnohem opatrnější v ochraně svých notebooků,“ dodává Evžen Pavlovský.

Našli jste v článku chybu?