Hlavní navigace

Průzkum: Nejkvalitnější mobilní internet v ČR má prý Telefónica O2

Sdílet

Martin Noska 27. 4. 2011

Nejhůře v průzkumu dopadl nejmladší operátor U:fon – viz grafy pod článkem. Jedná se ovšem průzkum založený na subjektivním mínění respondentů, naopak např. konkurenční operátor T-Mobile, který má pro mobilní 3G internet nasazenu technologii HSPA+, se chlubí prvním místem v testech mobilního internetu na VUT v Brně. Tento test, který proběhl během února 2011 a uskutečnil jej tým pod vedením profesora Hanuse z Ústavu radioelektroniky FEKT VUT v Brně, srovnával 3G mobilní sítě v 21 největších městech České republiky a zaměřil se výhradně na porovnání dosahovaných rychlostí uplinku, downlinku a také na výši latence u jednotlivých operátorů. V něm pak Telefónica O2 skončila ve všech kategoriích na druhém místě.

Naopak průzkum společnosti Ipsos Tambor může být do velké míry ovlivněn obecným míněním či marketingovými kampaněmi. Podle něj konkrétně služby mobilního internetového připojení od společnosti Telefónica O2 označuje za nejlepší více než třetina respondentů (34 %). Tento operátor zde dominuje i v otázce spokojenosti s celkovým pokrytím. Jeho síť v tomto ohledu považuje za nejkvalitnější 38 % respondentů. Do průzkumu se zapojili respondenti z celé České republiky. Výsledky se nelišily v závislosti na věkové kategorii ani na velikosti místa bydliště respondentů.

Výzkum realizovala společnost Ipsos Tambor v březnu 2011. Uvedené otázky byly součástí omnibusové studie. Reprezentativní dotazníkové šetření proběhlo mezi 1 047 respondenty metodou PAPI (papírové dotazování).

 

 

Našli jste v článku chybu?