Hlavní navigace

Průzkum: O virtualizaci je v ČR a SR velký zájem, naopak cloud computing firmy příliš neláká

1. 2. 2011

Sdílet

Společnost CA Technologies dnes oznámila výsledky nové nezávislé studie, podle které 72 % IT organizací v ČR a Slovensku zavádí či již zavedlo serverovou virtualizaci do své IT strategie. Studie analyzovala názory více než 600 IT manažerů ve 12 zemích. Studie “Cloud Computing – Budoucnost IT v rozvíjejících se ekonomikách regionu EMEA?”(“Cloud Computing – The Future of IT in Emerging EMEA?”), se dotazovala i 60 respondentů v ČR a na Slovensku.

Závěry výzkumu ukazují, že více než jedna třetina organizací již postoupila dále, než je pouhé plánování virtualizace, a učinila první kroky k její implementaci ve vnitřních strukturách. 44 % podniků v ČR a 42 % na Slovensku již začlenilo či začleňuje serverovou virtualizaci do svých IT mechanismů. To je pozitivní zjištění ve srovnání s obdobnou studií z konce roku 2009, kdy v západní Evropě zavádělo serverovou virtualizaci zhruba 48 % organizací.

Zatímco virtualizace je přijímána relativně velmi dobře, cloud computing už tak populární není. 24 % českých a 22 % slovenských respondentů je stále přímo skeptických a přimlouvá se za větší osvětu na trhu o výhodách cloudu. Organizace v České republice i na Slovensku projevily větší zájem o veřejný cloud spíše než o privátní cloud. Respondenti v ČR se primárně více zajímali o Software as a Service (SaaS) a slovenští respondenti projevili větší zájem o Infrastructure as a Service (IaaS).

„Cloud je změna ve filozofii nasazování a provozování IT technologií. Virtualizace, SaaS a IaaS jsou současné technicky pochopitelné a aplikovatelné termíny, které přirozeně staví technický základ prostředí cloud,“ uvedl Karel Schmidtmayer, Country Manager CA Technologies CZ.„Není divu, že cloud je nepřijatý termín, ale bude, až se virtualizace, SaaS, IaaS atd. stanou de facto standardem. Potom bude cloud všeobecně chápán ve své technologické podstatě a následně tento termín zarámuje dopady obchodní, ekonomické a společenské v odvětví informačních technologií.“

V celém regionu východní Evropy se organizace pomalu ale jistě orientují na cloud computing. Tento sílící trend umožní organizacím plně využít výhod virtualizace, včetně snížení nákladů a spotřeby energie, zvýšení pružnosti v podnikání i nasazení IT technologií, zvýšení účinnosti řídících procesů, pružnější možnosti reakce na dění na trhu a zkvalitnění služeb.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?