Hlavní navigace

Průzkum: V ČR roste zájem o práci z domova i její nabídka

Sdílet

Martin Noska 15. 2. 2010

Otázky průzkumu byly sestaveny tak, aby objasnily klady i zápory práce z domova z pohledu pracovníků. Zároveň měly přiblížit očekávání těch, kdo práci teprve hledají. Hlavní benefity práce z domova jsou pro obě skupiny shodné - flexibilní pracovní doba, větší klid na práci a úspora času i nákladů na cestování. Současně ale rostou požadavky na internetové připojení a např. analytici Gartneru varují, že při nárazově zvýšeném využívání práce z domova (třeba při epidemiích chřipky, prázdninách a podobně) mohou sdílené linky kolabovat.

Třetina dotázaných zájemců plánuje touto formou pracovat na plný úvazek – 40 hodin týdně. 43 % z nich hodlá práci z domova věnovat 15 – 30 hodin týdně. 68 % respondentů přitom uvádí očekávaný příjem do 20 000 Kč hrubého, což je méně než průměrná mzda v ČR ve 3. čtvrtletí roku 2009. Ta podle ČSÚ činila 23 350 Kč.

Počet nabídek práce výrazně roste. Zatímco v lednu 2009 bylo např. na portálu Workline.cz zveřejněno 40 nabídek práce, v únoru 2010 jich bylo 140, což představuje meziroční nárůst o 350 %. Tato čísla také potvrzují nedávná prohlášení o zavádění práce z domova v řadách nadnárodních společností.

Kompletní výsledky průzkumů ke stažení ve formátu PDF zde.

Našli jste v článku chybu?