Hlavní navigace

První VoIP hovor bez použití pozemní infrastruktury provedlo Cisco - prý je to počátek nové komunikační éry

31. 12. 2010

Sdílet

Dosažení těchto milníků představuje podle vedení firmy počátek nové technologické éry satelitní komunikace, která se od té současné liší způsobem, jakým se přenáší data ze satelitu ke koncovým uživatelům. Navíc přináší značné úspory a výhody v různých oblastech, jako je například zajištění komunikace při živelných katastrofách nebo přístupu k internetu v odlehlých oblastech.

Hlavním přínosem technologie IRIS je schopnost přenášet video, hlas nebo data mezi uživateli pomocí jediné IP sítě efektivněji a s mnohem menšími náklady, než tomu bylo doposud při využívání roztříštěné satelitní sítě.

Navíc schopnost provádět upgrade softwaru satelitu ze základny na zemi přináší mnoho výhod, jako je zvýšení flexibility celého systému nebo možnost přizpůsobovat systém aktuálním potřebám, což prodlužuje dobu jeho praktické použitelnosti a přináší další značné úspory.

To, co se jednou vyšle na oběžnou dráhu, se mění už jen stěží, a když už, tak jen za cenu vysokých výdajů. Pevné součásti satelitu ještě na dálku přenést nelze, ale díky technologii Cisco je teď možné udržovat jejich software stále aktuální, aby odpovídal okamžitým potřebám a zařízení si tak udržovala svou vysokou výkonnost.

„Nevím o žádném jiném případě, kdy by se jakkoliv vylepšovalo vybavení satelitu během doby, kdy je na oběžné dráze. Zkrátka s tím, co jste dříve do vesmíru vypustili, jste se také museli spokojit, a to včetně softwaru,“ uvedl Greg Pelton, generální ředitel projektu IRIS společnosti Cisco.

Uživatelé mají díky této technologii k dispozici mobilní síť v pravém slova smyslu – budou se moci spojit a komunikovat kdekoliv, kdykoliv a libovolným způsobem bez závislosti na dané pevné infrastruktuře. Díky IRIS se tak internet dostává i do odlehlých koutů planety nebo do vesmírného prostoru. Velice užitečným pomocníkem pak může být při živelných katastrofách, jako jsou záplavy, zemětřesní nebo hurikány. Ve chvíli, kdy dojde k výpadku pozemní komunikace a klasická mobilní síť bude nefunkční v důsledku poškození infrastruktury, mohou záchranné složky komunikovat prostřednictvím technologie IRIS a každý, kdo bude potřebovat jejich pomoc, může navázat VoIP hovor a dovolat se jim.

Vlajkovou lodí programu IRIS je speciální Space router 18400, který je odolný proti záření a lze ho využít jak pro satelity, tak pro ostatní umělá vesmírná tělesa. První instalace tohoto routeru proběhla na geostacionární družici Intelsat 14, a to již na přelomu let 2009 a 2010, a nyní došlo k upgradu jeho IOS softwaru (Interwork Operating System).

Nyní tak může družice využívat pokročilé řídící funkce, které jsou k dispozici u pozemních produktů Cisco, včetně Cisco Unified Communicatons Manager Express, IPv6, Mobile IP a SNMPv3 MIBs (Simple Network Management Protocol version 3 Management Information Bases). Tato vylepšení navíc také přináší další bezpečnostní prvky, včetně hardwarového šifrování.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?