Hlavní navigace

Recese zrychlí adopci open source řešení, tvrdí Sun

28. 2. 2009

Sdílet

Tuto myšlenku konkrétně přednesl na konferenci Healthcare Information and Management Systems Society, která proběhla ve dnech 24 – 27. února v Kuala Lumpur vice prezident Sunu Joe Hartley. Podle něj se v současné situaci stává pro zástupce firem klíčovým faktorem cenová efektivita a open source technologie také pomáhají rozvíjejícím se ekonomikám. Například v Malajsii podle Hartleye došlo k nárůstu organizací, působících ve veřejném sektoru a využívající open source software z 345 v roce 2008 na 429 v současnosti.

Hartley dále ve své přednášce ocenil snahu malajské vlády podporovat alternativy k proprietárnímu softwaru. Podle něj si lidé začínají uvědomovat, že software, který používají je jen nástroj pro dosažení cílů a ten sám není tak důležitý jako právě zmíněné cíle. Důležitá pak je právě cenová efektivita řešení a open source technologie vedou ke snížení nákladů i celkových cen na trhu.

Například analytici Gartneru však vůči open source nejsou až tak pozitivně naladěni konkrétně a tvrdí, že to co firma ušetří za licenční poplatky, bude muset vydat jinde, neboť zaměstnance je potřeba na alternativní řešení často proškolit, potřební experti jsou většinou dražší a také je v mnoha případech nutné vytvořit konverzní rozhranní mezi aplikacemi.

Recese pak přináší i další nečekané problémy, jak si můžete přečíst v článku Varování: Ekonomická recese ohrožuje duševní vlastnictví na SecurityWorldu.

Našli jste v článku chybu?