Hlavní navigace

Sdružení CZ.NIC opět varuje před nepřipraveností na IPv6 v Česku

Sdílet

Martin Noska 10. 6. 2010

V ČR je situace navíc alarmující, neboť drtivá většina webů i poskytovatelů služeb stále s přechodem na IPv6 otálí. Z internetových stránek (webů) pod doménou .cz je totiž k dnešnímu dni přístupných přes internetový protokol verze šest pouze jejich zlomek - necelých 11 tisíc. Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény .cz, proto vyzývá subjekty z řad poskytovatelů internetových služeb, aby se v zájmu bezproblémové budoucnosti českého internetu začaly touto záležitostí odpovědně zabývat.

Pro poskytovatele internetových služeb přechod na IPv6 znamená především investice do IPv6 kompatibilních technologií – jejich výše se bude odvíjet od rozsáhlosti infrastruktury daného subjektu. V případě koncových uživatelů internetu si přechod na nový protokol vyžádá zakoupení nového modemu, který bude IPv6 podporovat. Takové zařízení stojí běžně okolo 1 000 až 2 000 korun.

IP adresy představují základní stavební prvek internetu, protože bez nich by nebylo propojení počítačů do globální sítě možné. Verze protokolu IPv4 vznikla již v 70. letech 20. století a nabídla kapacitu pro připojení méně než 4 miliard počítačů, což v té době vypadalo jako dostačující množství. Již několik let dostupný IPv6 poskytuje prakticky nevyčerpatelnou zásobu nových adres (2^128 - v číselném vyjádření zhruba tři a třicet osm nul), stále ale zůstává v praxi obvykle nevyužit a firmy přechod na něj odkládají.

O problematice přechodu na IPv6 se diskutovalo i na konferenci Internet a Technologie 10, která tento týden proběhla v Praze.

Našli jste v článku chybu?