Hlavní navigace

Seznam.cz vybuduje vlastní datové centrum

21. 11. 2013

Sdílet

Stavět se začne začátkem příštího roku a první fáze bude dokončena na jeho konci. Seznam do deseti let do projektu investuje 200 milionů korun z vlastních zdrojů, bez využití jakýchkoliv dotací. V datovém centru bude prostor pro až 192 racků a laboratoř pro testování nových technologií. Velkou výhodou bude úspora energie, zejména díky nové technologii chlazení a efektivnější provozní části datového centra.

Pro Seznam.cz je investice do datového centra zaměřena na budoucnost. „Jde o největší cílenou technologickou inovaci v historii firmy. Umožní pojistit si naše podnikání do budoucna a zefektivnit provozní náklady. A také bude možné se postupně transformovat do vlastního cloudu, ve kterém se svět hardwaru propojuje se světem infrastruktury, ve které běží,“ vysvětlil, proč si bude Seznam.cz stavět datové centrum, jeho technický ředitel Vlastimil Pečínka.

Při volbě umístění datového centra se ukázal jako nejvýhodnější pozemek v Praze Horních Počernicích, který je napojen na energetické i nezávislé datové sítě. Hlavním partnerem pro výstavbu se stala společnost Altron. Výběrová řízení na dodavatele dalších technologií právě probíhají. Finanční úspory z provozu by se měly projevit již v druhém roce provozu, celková návratnost je plánována na šest až osm let.

Datové centrum se bude od začátku budovat tak, aby spotřebovalo co nejméně energie. Dosáhne se toho nasazením moderních klimatizačních technologií i vhodným výběrem používaného hardwaru. „Současná datová centra spotřebují přibližně jeden a půl až dvakrát více energie, než kolik vyžadují jejich servery (tzv. ukazatel PUE). My to chceme srazit na hodnotu 1,2,“ odhaluje vlastnosti datového centra Pečínka.

Pro chlazení bude využita technologie free-coolingu a teplých uliček, jejímž základním principem je oddělení teplého a studeného vzduchu tak, aby se vzájemně nemíchaly. Všechny zdroje tepla budou soustředěny a uzavřeny u sebe, aby se mohl teplý vzduch efektivně odvádět. O snížení energetické náročnosti se postará také malá solární elektrárna, která v budoucnu vznikne na střeše datacentra.

Seznam.cz chce mít své datové centrum zcela pod kontrolou. Nebude tam pracovat žádný cizí hardware s nevyhovujícími energetickými či tepelnými vlastnostmi. Všichni lidé, kteří se budou starat o jeho chod, budou interní zaměstnanci.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?