Hlavní navigace

Šifrovaný e-mail ProtonMail je k dispozici přes Tor

20. 1. 2017

Sdílet

ProtonMail vytvořili počítačoví inženýři, kteří se potkali ve švýcarském CERNU (Evropské organizaci pro jaderný výzkum). Služba nabízí e-mail s end-to-end šifrováním a přístupem skrze webové rozhraní nebo mobilní aplikace. Šifrování je realizováno na straně klienta a servery ProtonMailu tak nikdy nemají přístup ke zprávám v prostém textu ani k šifrovacím klíčům.

Ženevská společnost Proton Technologies, která za ProtonMailem stojí, ve čtvrtek oznámila, že aktivovala skrytou službu pro Tor (čili tzv. .onion stránku), která uživatelům umožňuje přímý přístup ke službě uvnitř anonymizační sítě Tor.

Skrytá služba pro Tor je webová stránka, k níž lze přistupovat jen ze sítě Tor. Je koncipována tak, že uživatelé neznají skutečnou IP adresu serveru a server nemůže vidět skutečné IP adresy uživatelů, což nabízí oboustranné zachování soukromí.

Uvnitř sítě Tor lze ke skrytým službám přistupovat s využitím adres .onion, přičemž jména adres jsou ve skutečnosti kryptografické hashe. To znamená, že adresy .onion mají vypadat náhodně, nicméně vlastníci skrytých služeb mohou využít výpočetní výkon ke generování vysokého počtu hashů ve snaze získat takový hash, který je jednoduchý na zapamatování.

Například nová Tor služba ProtonMailu je přístupná na protonirockerxow.onion, zatímco Facebook je přes Tor přístupný na facebookcorewwwi.onion, a to už od roku 2014.

ProtonMail se rozhodl nastavit tuto onion webovou stránku hlavně jako obranu před jakýmikoliv pokusy o on-line cenzuru nebo sledování, jež by mohla na službu cílit v budoucnu.

Zdroj: CIO.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?