Hlavní navigace

Skype 4.0 přináší výrazné zlepšení hlasu i obrazu

4. 2. 2009

Sdílet

Mezi hlavní zlepšení oproti trojkové řadě Skype má díky novým kodekům patřit značně lepší kvalita zvuku, snazší přepínání hovorů a také podpora videa ve větších oknech a lepší kvalitě. I když i dřívější verze podporovaly videokonference, Skype 4.0 zjednodušuje práci s nimi pomocí ovládání jediným kliknutím. Výrazně je také přepracovaný celkový design uživatelského rozhraní, kdy je nyní vše umístěno v jednom velkém okně, což má být reakce na problémy uživatelů, kteří si údajně stěžovali na potíže s ovládáním více oken současně. Na druhou stranu tato změna vyžaduje zvyknout si na nové rozložení prvků a možná by neškodilo dát uživatelům při instalaci na výběr mezi starým a novým designem. Nicméně v menu "zobrazit" lze alespoň najít možnost zapnutí tzv. "úsporného rozhraní", která přepne aplikaci do designu podobného předchozím verzím.

Dan Neary, vide prezident a generální manažer Skype v regionu Asie a Oceánie, k nové verzi říká, že se nejedná jen o drobné zlepšení, ale o významný upgrade produktu - údajně jeden z největších od doby jeho vývoje. Důraz na video a práci s ním podle Nearyho odpovídá trendu stále intenzivnějšího pronikání tohoto prvku do elektronické komunikace. Co se pak týká zvuku, firma Skype údajně strávila vývojem nového kodeku pro audio signál celé tři roky a díky tomu nová verze přináší stejnou kvalitu jen při 50% nároku na kapacitu linky. Oproti předchozím verzím pak má Skype 4.0 nabídnout i nižší vytížení procesoru při kódování zvuku.

Komunikační software Skype je k dispozici pro platformy Windows, Mac OS X, Linux a pro mobilní telefony, nicméně verze 4.0 je zatím k dispozici jen pro MS Windows a není zatím jasné, kdy budou hotovy verze pro další platformy (např. poslední verze pro Mac OS X je 2.8, pro Linux dokonce jen 2.0). Stále také chybí Skype pro 64bitový Linux, přičemž společnost Skype očekává jeho dokončení během letošního roku a v této souvislosti rozšiřuje svůj tým linuxových vývojářů.

Skype 4.0.0.206 v české verzi je k dispozici ke stažení z oficiálních stránek výrobce, kde najdete i bližší informace o tomto novém produktu (také v češtině) a délka instalačního souboru činí 2,2 MB.

Našli jste v článku chybu?