Hlavní navigace

Skype spadl do náruče Microsoftu za 8,5 mld $

10. 5. 2011

Sdílet

Informaci potvrdili CEO obou společností, Steve Ballmer a Tony Bates. Bates se stane prezidentem divize Microsoft Skype a bude reportovat přímo Ballmerovi. Po spojení má Microsoft v plánu přidat funkcionalitu Skypu do svých herních zařízení Xbox a Kinect, dále do operačního systému Windows Phone a také propojit uživatelé Skypu pomocí vlastních služeb Lync, Outlook a Xbox Live.

Microsoft již nabízí službu pro volání z PC na telefony s názvem Windows Live Call a také textový, hlasový a video chat pro uživatele PC s názvem Windows Live Messenger.

O společnost Skype se v předchozích dnech zajímaly i firmy Facebook, Cisco a Google. Nabídka Microsoftu ovšem byla zjevně nejlukrativnější.

Navzdory tomu, že Skype je globálně známou internetovou značkou, dostala se společnost v loňském roce do ztráty 7 milionů dolarů. Skype byl založen v roce 2003 a v současnosti v ní majoritní podíl vlastní investiční skupina Silver Lake, která koupila Skype v roce 2009 od společnosti eBay. Menšinový podíl ve Skypu mají i jeho zakladatelé Niklas Zennstrom a Janus Friis.

Zmíněný prodej před dvěma roky ovšem zkomplikovala série žalob ohledně peer-to-peer komunikační technologie, jež nebyla zahrnuta v prodeji společnosti Skype firmě eBay v roce 2005 za 2,6 miliardy dolarů. eBay si tuto technologii, který je pro Skype nezbytná, pouze licencoval. Niklas Zennstrom a Janus Friis pak následně práva na peer-to-peer technologii Skypu vyměnili za 14% podíl ve společnosti.

Našli jste v článku chybu?